2 lipca odył się wernisaż online wystawy „Dopóki. Wisła. Między rzeczywistością a symulakrum”. Jej autorem jest dr Wojciech Sternak z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Fotografie będzie można oglądać do 29 sierpnia w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia.
1047 km Wisły od samych źródeł do ujścia do Bałtyku i teren wokół niej to obszar, który – choć jest geograficzną osią kraju leżącego w samym środku Europy – tak naprawdę na większości odcinków jest wciąż swoistą terra incognita. Atlasy i przewodniki stają się dalekim symulakrum realnego świata, iluzją. Większość prezentowanych na wystawie fotografii dr. Wojciecha Sternaka została zrobiona w miejscach „nieistniejących” na mapach.
W 2014 roku cykl „Dopóki. Wisła” miał swoją premierę w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W kolejnych latach stopniowo upowszechniały się idee eko-poetyki, w 2018 roku popularność zyskał Światowy Strajk Klimatyczny. Świadomość wpływu człowieka na klimat i kwestie utrzymania jego obecnych parametrów staje się powszechnie dyskutowanym tematem.
Fotografie prezentowane na wystawie w imersyjnym formacie 100×100 cm zostały wykonane analogowym aparatem średnioformatowym. Obraz zapisany światłem na materialnym, niecyfrowym nośniku wpisuje się w paradygmat fotografii dokumentalnej i jej mimetyczności. Celowo nie są one opatrzone etykietkami lokalizacji – zachęcają odbiorcę do twórczej interpretacji i uruchomienia projekcji własnego doświadczenia rzeki.
Wystawa: Dopóki. Wisła. Między rzeczywistością a symulakrum.
Autor: dr Wojciech Sternak
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
87-100 Toruń
+48 56 622 63 39
Od 2 lipca do 29 sierpnia 2021.
Dr Wojciech Sternak – fotograf i kulturoznawca. Adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim (doktor sztuk pięknych). W latach 2016–2020 dyrektor Studium Fotografii ZPAF. W 2006 roku wydał pierwszy polski album o katastrofie jądrowej „Cień Czarnobyla”. W 2013 roku zaprezentował w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie projekt dokumentalny „Dopóki. Wisła” opowiadający o Polsce z perspektywy jej najdłuższej rzeki. W 2019 roku nakładem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi opublikował album „Siedem dróg”. Popularyzuje fotografię poprzez spotkania autorskie, warsztaty i wystawy na terenie Polski i Europy.