5 lipca rozpoczęła się 5. edycja Międzynarodowa Konferencja Memory Studies Association (MSA), światowego zrzeszenia naukowców i praktyków zajmujących się badaniami nad pamięcią (memory studies), które powstało w 2016 roku.

 

Lokalnymi współorganizatorami wydarzenia są: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Uniwersytet Warszawski, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie i Polish Memory Studies Group.

 

Konferencja odbędzie się w formie online. Wezmą w niej udział międzynarodowi eksperci i ekspertki z różnych dziedzin akademickich, którzy w swojej pracy zajmują się problematyką pamięci zbiorowej, upamiętniania w życiu codziennym oraz roli historii w przestrzeni publicznej: Ivan Krastev, Marek Cichocki, OlivetteOtelle, Michael Rothberg, Emilie Pine. Gościnnie wystąpią także Anne Applebaum i Agnieszka Holland.

 

Oprócz paneli, dyskusji, warsztatów, wykładów i pokazów filmowych zorganizowane zostaną wirtualne spacery po warszawskich miejscach pamięci przybliżające historię i architekturę miasta.

 

W ramach konferencji swoją ofertę przedstawią również zagraniczne i polskie wydawnictwa. Uczestnicy będą mieli ponadto możliwość wirtualnego zwiedzenia kilku muzeów.

 

Hasłem i jednocześnie motywem przewodnim tegorocznej konferencji MSA jest “Convergences” (“Zbieżności”). Wschodnio- i środkowoeuropejski kontekst zachęca do prowadzenia dyskusji o tym, w jaki sposób można porównać lokalne tradycje upamiętniania i pamiętania z tymi globalnymi.

 

Uczestnicy konferencji będą debatować również o politycznych, historycznych, instytucjonalnych, biologicznych oraz etycznych aspektach badań nad pamięcią. Zastanowią się też nad tym, w jaki sposób nie-ludzkie, cyfrowe lub analogowe, podmioty wpływają na ludzką pamięć.

 

Niektóre z wykładów i spotkań będą otwarte dla publiczności – transmisje zostaną udostępnione na Facebooku i YouTube. Pełna lista wydarzeń organizowanych w ramach MSA Warsaw 2021 oraz szczegółowe informacje na temat konferencji są dostępne na stronie internetowej: https://msaconferencewarsaw.dryfta.com/.