Podziemny rejs łodziami wzdłuż 600-metrowego szybu w Sztolni Czarnego Pstrąga, a może zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach? Studenci z Instytutu Germanistyki Wydziału Neofilologii UW przygotowali folder turystyczny w języku niemieckim, który otrzymał rekomendację Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) w Berlinie i w sierpniu trafi w ręce turystów z Niemiec.
Folder Tarnowskie Góry Guide powstał jako część projektu „Polska i Niemcy dla młodych ludzi”. Pracował nad nim dziesięcioosobowy zespół studentów pod kierunkiem dr Grażyny Strzeleckiej z Wydziału Neofilologii UW, która prowadzi zajęcia z języka specjalistycznego turystyki. Studenci, przygotowując publikację, ćwiczyli w praktyce znajomość języka. Nie tłumaczyli tekstów, a pisali je od razu po niemiecku. Uczyli się w ten sposób używania języka adekwatnego kulturowo.
W Tarnowskich Górach studenci polecają zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra, której początki sięgają XVII wieku. Od lipca 2017 roku wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po zjeździe szybem Anioł, na głębokości 40,5 metra rozpoczyna się szlak turystyczny liczący 1740 metrów. W pobliżu znajduje się też Sztolnia Czarnego Pstrąga. 600-metrowy odcinek pomiędzy szybami Ewa i Sylwester można pokonać wyłącznie łodzią.
W folderze znajdują się również wycieczki po okolicy, m.in. powiązane z górnośląskim szlakiem górniczym czy trasy typu adventure – dostarczające wrażeń. Zaznaczono obiekty rekreacyjne i sportowe, w tym jedną z najwyższych ścianek wspinaczkowych w Polsce.
Polska alternatywnie
Oprócz wydania folderu studenci pracowali również nad przewodnikiem po wybranych regionach, w którym znajdą się alternatywne wycieczki po Polsce. Publikacja jest już prawie gotowa.
Na początku powstał rozdział o warszawskiej Pradze, którą według studentów najlepiej zwiedzać na elektrycznej hulajnodze. Studenci zachęcają, aby podczas przejażdżki zwrócić uwagę na kamienice, które przetrwały II wojnę światową, i figurki Matki Boskiej na zaniedbanych starych podwórkach. W dalszej części przewodnika autorzy opisują inne dzielnice Warszawy, bielańskie murale czy byłą fabrykę traktorów w Ursusie.
1 marca 2020 roku, tuż przed lockdownem, zespół pojechał do Niemiec, gdzie pokonał ponad 2000 km, podróżując pociągiem i busem z Warszawy do Berlina, Hamburga i Ladelund. Studenci odwiedzili też miejsca związane z tragiczną polsko-niemiecką historią, sporządzając dokumentację dotyczącą wojennych losów polskich rodzin.
W przewodniku można będzie przeczytać również o regionach, które autorzy poznali najlepiej w czasie indywidualnych podróży: Wybrzeżu Helskim, Roztoczu, Warmii, Sejnach i pograniczu, Bieszczadach czy o Spale. W publikacji znajdzie się 60 km trasy rowerem przez historyczną krainę Prus Książęcych, prowadzącej do miejsc związanych z Trylogią Henryka Sienkiewicza oraz rejs żaglówką przez Wielkie Jeziora Mazurskie.
– Przewodnik powstał w trakcie ostatniego semestru studiów, większość studentów z zespołu już się obroniła. Myślę, że pozostanie im ze studiów takie wspomnienie, że jeśli się chce, to można tworzyć i realizować niezwykłe projekty, nawet w trudnych czasach i pomimo ograniczeń – mówi dr Strzelecka.