22 lutego odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Prof. Piotr Dyczek z Wydziału Archeologii UW opowie o budowlach oraz zabytkach, których badanie i analiza doprowadziły do istotnych nowych odkryć będących wkładem naukowców z UW do ogólnoświatowej wiedzy o antyku.

 

Prof. Piotr Dyczek to ekspert w zakresie archeologii limesowej i śródziemnomorskiej, a także epoki brązu. Jest autorem licznych książek i artykułów naukowych. Dokonał wielu spektakularnych odkryć, w tym szpitala wojskowego w Novae, największego skarbu monet hellenistycznych i złotego pierścienia w Risan. Jest animatorem współpracy naukowej głównie z krajami bałkańskimi

 

W trakcie wykładu prof. Dyczek skupi się na odkryciach dokonanych przez zespół Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW, prowadzący badania antycznej kultury klasycznej na wielu stanowiskach archeologicznych. Omówiony zostanie m.in. sposób, w jaki prace prowadzone na obszarze archeologicznej terra incognita – w Bułgarii, Czarnogórze i Albanii – doprowadziły do weryfikacji wielu naukowych hipotez. Będzie to opowieść o budowlach oraz zabytkach, których badanie i analiza doprowadziły do istotnych nowych odkryć będących znaczącym wkładem UW do ogólnoświatowej wiedzy o antyku.

 

Wykład „Cudze chwalicie…” prof. Piotra Dyczka odbędzie się 22 lutego o godz. 17.00 w auli Starej Biblioteki UW na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 (w reżimie sanitarnym; obowiązek zakrywania ust i nosa, odpowiedni dystans).

 

Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji pod adresem: jonaoz(at)adm.uw.edu.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

To czwarte w tym roku akademickim i 157. ogółem spotkanie w ramach cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”.

 

Wydarzenie będzie również transmitowane online na kanale YouTube UW.

 

Szczegółowe informacje >>