24 lutego na Wydziale Polonistyki odbędzie się dyskusja na temat aktualnych problemów językowych. Spotkanie dotyczyć będzie różnorodnych strategii grzeczności językowej wykorzystywanych w sytuacjach oficjalnych przez studentów i wykładowców.
Podczas debaty zaprezentowane zostaną materiały archiwalne (podania pisane przez studentów w latach 1915-2000) oraz współczesne (m.in. e-maile pisane przez studentów i nauczycieli akademickich), które analizować będą wykładowcy, m.in. prof. Małgorzata Marcjanik, prof. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska, prof. Andrzej Markowski oraz studenci Uniwersytetu Warszawskiego.
Można się będzie dowiedzieć m.in.: Jak rozpoczynać i kończyć e-mail? Czy witaj jest naprawdę takie złe? Kiedy można zrezygnować w formuły Szanowny Panie, a kiedy jest ona obligatoryjna? Czy mówienie do studentów na ty jest stosowne? Co wypada, a czego nie wypada napisać w oficjalnym e-mailu? Jak studenci postrzegają ogłoszenia wykładowców na tablicach analogowych i cyfrowych?
Wstęp wolny. Początek o godz. 17.00. Debata odbędzie się na Wydziale Polonistyki UW w sali nr 4 (kampus główny, Krakowskie Przedmieście 26/28).
Organizatorami spotkania są Wydział Polonistyki UW i Diachroniczne Koło Naukowe „Twarde Jery”