Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął drugą edycję kampanii „wspierajMY”, dotyczącej zdrowia psychicznego. Akcja skierowana jest do wszystkich studentów UW.

Na profilu Samorządu Studentów UW na Facebooku do końca lutego publikowane będą tematy związane ze zdrowiem psychicznym, w tym informacje dotyczące możliwości uzyskania wsparcia na UW oferowanego m.in. przez Centrum Pomocy Psychologicznej i Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

 

W postach poruszone zostaną zagadnienia związane ze stresem i metodami radzenia sobie z nim w czasie sesji egzaminacyjnej oraz w życiu codziennym, a także tematy dotyczące higieny zdrowia psychicznego, psychoterapii i farmakoterapii.

 

Publikowane będą także informacje dotyczące zwiększania świadomości studentów na temat przysługujących im praw, w tym m.in. informacje o działalności ombudsmana, głównej specjalistki ds. równouprawnienia oraz Rzecznika Praw Studenta.

 

–  Okres sesji może być bardzo stresujący i obciążający dla studentów i studentek, zwłaszcza w okresie pandemii. Dlatego też po pozytywnym odbiorze ubiegłorocznej kampanii na rzecz zdrowia psychicznego „wspierajMY”, Zarząd Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadza ją po raz kolejny. Jest to działanie szczególnie istotne w kontekście przełamywania społecznych i kulturowych oporów wobec poruszania tego ważnego tematu w przestrzeni publicznej oraz przeciwdziałania rozmaitym szkodliwym mitom. Liczę, że kampania przyczyni się do zwiększenia świadomości i wiedzy naszej społeczności oraz doda otuchy osobom, które zmagają się z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym – mówi Kamil Bonas, przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów UW.

 

Wsparcie na UW

Punktem pierwszej pomocy psychologicznej dla społeczności Uniwersytetu Warszawskiego jest Centrum Pomocy Psychologicznej. CPP prowadzi bezpłatne poradnictwo psychologiczne, psychoterapię krótkoterminową oraz psychoedukację. Udziela wsparcia osobom m.in. zmagającymi się z lękiem, obniżonym nastrojem oraz doświadczającym różnorodnych problemów związanych z kryzysową sytuacją życiową. W czasie epidemii COVID-19 CPP udziela konsultacji także online: http://cpp.uw.edu.pl/.