Od dziś na UW działa pierwsza w Polsce Biblioteka Konfucjusza. Ponad 300 książek o dziejach i kulturze Chin oraz samym Konfucjuszu trafiło do Zakładu Sinologii.
Publikacje to dar od stowarzyszenia Shandong International Culture Association. To wartościowa kolekcja, która będzie służyła studentom i naukowcom w lepszemu poznaniu tak bogatej chińskiej kultury – mówił podczas uroczystości prof. Marcin Pałys, rektor UW.
– 2500 lat temu Konfucjusz wyruszył z prowincji Shandong i podróżując po świecie budował podstawy kultury chińskiej. My wyruszamy z tego samego miejsca co on, do Polski, żeby wzmacniać nasze relacje i budować wzajemne porozumienie. Kultura wzbogaca się właśnie wtedy, gdy ludzie z różnych rejonów świata spotykają się ze sobą – mówił Jiang Tiejun, wiceprezydent Shandong International Culture Association.
– Wiemy jak ważna jest myśl konfucjańska dla zrozumienia Chin, nie tylko historycznych, ale i współczesnych. To jedna z bram do rozumienia chińskiej myśli i kultury – mówił rektor UW.
Sinologia wciąż popularna
– Ten księgozbiór na pewno korzystnie wpłynie na kształcenie naszych studentów, które na UW i tak stoi na znakomitym poziomie. Sinologia jest wciąż jednym z tych kierunków, na które najtrudniej się dostać – mówił prof. Marcin Pałys.
Na Uniwersytecie właśnie zakończyła się rekrutacja na studia. Kierunki orientalistyczne, szczególnie sinologia, znajdują się od lat w ścisłej czołówce rankingu popularności. O jeden indeks rywalizuje tam prawie 20 osób.