Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu OPUS 26+LAP/Waeve. Finansowanie otrzymają cztery projekty zgłoszone przez badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dzięki OPUS+LAP/Weave polscy naukowcy mogą otrzymać finansowanie na realizację projektów prowadzonych we współpracy z badaczami z Austrii, Belgii-Flandrii, Czech oraz Szwajcarii. Spośród dwudziestu dziewięciu grantów przyznanych w najnowszej edycji konkursu cztery otrzymali reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego.

Finansowanie w wysokości 1 908 958 zł otrzymał projekt Kształtowanie widmowe pojedynczych fotonów dla hybrydowych sieci kwantowych kierowany przez dr. Michała Karpińskiego z Wydziału Fizyki, który realizowany będzie we współpracy z badaczami z Austrii.

Współpraca polsko-austriacka będzie też dotyczyć projektu Odkrywanie różnorodności genetycznej, kierowanego przez prof. Annę Bajer z Wydziału Biologii  (dofinansowanie na kwotę 1 557 900 zł).

Projekt Badania oparte na praktyce: analiza praktyk badawczych, publikacji i wpływu społecznego w Belgii-Flandrii, Polsce i Szwajcarii, kierowany przez dr Kamilę Lewandowską z Instytutu Ameryk i Europy realizowany będzie we współpracy polsko-belgijsko-szwajcarskiej. Projekt  otrzymał finansowanie w kwocie 795 286 zł.

Czwarty ze zwycięskich projektów z UW – AI: Autorstwo i interpretacja pod kierunkiem dr. Krzysztofa Skoniecznego z Wydziału „Artes Liberales” – realizowany będzie we współpracy z partnerami z Czech (finansowanie w wysokości 402 414 zł).

Pełna lista przyznanych grantów znajduje się na stronie Narodowego Centrum Nauki>>