Prof. Ewa Żebrowska i dr hab. Agnieszka Leńko-Szymańska z Wydziału Lingwistyki Stosowanej, dr Magdalena Łazicka z Wydziału Biologii i dr Bartosz Wołodkiewicz z Wydziału Prawa i Administracji są w gronie jedenastu naukowców z uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+, którzy zostali wybrani w drugiej edycji programu mobilnościowego 4EU+ Visiting Professorships. Dzięki inicjatywie pracownicy UW wyjadą na kilka miesięcy na Uniwersytet w Mediolanie, Uniwersytet Sorboński i Uniwersytet Karola w Pradze, gdzie będą pracowali nad swoimi projektami badawczymi i edukacyjnymi.

Program 4EU+ Visiting Professorships służy zacieśnianiu współpracy pomiędzy nauczycielami akademickimi i badaczami z ośmiu uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Genewskiego, Uniwersytetu w Heidelbergu, Uniwersytetu Karola w Pradze, Uniwersytetu Kopenhaskiego, Uniwersytetu w Mediolanie, Uniwersytetu Paris-Panthéon-Assas oraz Uniwersytetu Sorbońskiego. Program będzie realizowany w roku akademickim 2024/2025.

 

Do drugiej edycji zgłosiły się trzydzieści cztery osoby ze wszystkich uczelni 4EU+. Wybrano jedenastu naukowców, którzy spędzą dwa lub trzy miesiące na wybranym uniwersytecie partnerskim 4EU+, realizując przedsięwzięcia badawcze lub edukacyjne związane tematycznie z problematyką programów flagowych 4EU+.

 

W gronie laureatów programu jest czworo naukowców z UW: prof. Ewa Żebrowska i dr hab. Agnieszka Leńko-Szymańska z Wydziału Lingwistyki Stosowanej, dr Magdalena Łazicka z Wydziału Biologii oraz dr Bartosz Wołodkiewicz z Wydziału Prawa i Administracji.

Wyróżnieni pracownicy UW:
  • prof. Ewa Żebrowska będzie realizowała projekt dotyczący znaczenia wielojęzyczności we wspieraniu wspólnej tożsamości europejskiej. W ramach przedsięwzięcia opracowane zostaną narzędzia cyfrowe, które pozwolą zwiększyć potencjał wielojęzyczności, promując różnorodność językową i integrację społeczną. Uczelnią przyjmującą jest Uniwersytet w Mediolanie;
  • dr hab. Agnieszka Leńko-Szymańska będzie pracowała nad projektem dotyczącym analizy cech płynności, cech leksykalnych i postaw nauczycieli w korpusie English Teacher Corpus. Przedsięwzięcie ma służyć poprawie programów szkolenia nauczycieli. Uczelnią przyjmującą jest Uniwersytet Karola w Pradze;
  • dr Magdalena Łazicka zajmie się projektem związanym ze sztuczną fotosyntezą i zieloną energią. Biolożka zaprojektuje nowe urządzenia biohybrydowe. Uczelnią przyjmującą jest Uniwersytet Sorboński;
  • dr Bartosz Wołodkiewicz będzie realizował projekt koncentrujący się na kodyfikacji europejskiego postępowania cywilnego, analizując przepisy i ich tło. Uczelnią przyjmującą jest Uniwersytet w Mediolanie.

Szczegółowe informacje na temat pozostałych laureatów programu 4EU+ Visiting Professorships dostępne są na stronie Sojuszu 4EU+.