W czasie otwarcia wystawy „200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki” Amazon przekazał Bibliotece Uniwersyteckiej 200 czytników e-booków z okazji dwusetlecia UW i BUW.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie obchodzi dwusetlecie istnienia w przyszłym roku, ale rocznicowe wydarzenia odbywają się już teraz. Na początku października otwarto wystawę, na której można zobaczyć zbiory z ośmiu obszarów tematycznych: dokumenty sprzed 200 lat, gabinet rycin i rysunków, książki dawne, salon muzyczny, rękopisy, dokumenty z ulicy, salon prasowy i zbiory zdigitalizowane.

 

Przyszłość książek na ekspozycji symbolizuje czytnik. Zwykle na takim nośniku mieści się ok. tysiąca książek w formie elektronicznej. W otoczeniu czytnika w BUW znajduje się sześć tysięcy książek – podarowany przez wydawnictwo Iskry egzemplarz żelazny (reprezentacyjne egzemplarze – po jednej książce z każdego wydania).

 

W czasie wernisażu Amazon ogłosił, że podaruje Bibliotece Uniwersyteckiej 200 czytników Kindle, z których będą mogli korzystać studenci. – Wiemy, że promowanie czytelnictwa jest ważnym elementem misji Amazon. Tym bardziej cieszy nas fakt, że firma wybrała naszą instytucję jako partnera programu i wierzymy, że nowo otwarta wypożyczalnia czytników będzie cieszyć się dużym powodzeniem, a tym samym będzie pogłębiać zamiłowanie do czytania nie tylko wśród młodzieży i studentów – mówiła dr hab. Jolanta Talbierska, dyrektor BUW.

 

W ciągu trzech lat Amazon będzie dostarczał bibliotece książki w formie elektronicznej. – Będziemy mieli największą kindlotekę w Europie, jedyną – uniwersytecką – mówi Zofia Kajczuk z BUW.

 

Firma wesprze też BUW w digitalizacji starodruków. W zbiorach biblioteki jest wiele książek, które są cenne i w złym stanie zachowania. Amazon pomoże dać im drugie życie. W ten sposób znajdą one nowych czytelników, już w formie cyfrowej.

 

Najprawdopodobniej za kilka tygodni 200 czytników Kindle zostanie udostępnionych użytkownikom BUW. Czytniki będzie można wypożyczać tak jak książki, na okres 30 dni z możliwością prolongaty. Kindle będą opaskowane, na obudowie będą miały wygrawerowane hasło „200 lat Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie”. W razie zagubienia czy uszkodzenia czytnika, użytkownicy będą ponosili konsekwencje materialne, jak w przypadku wypożyczanych książek.