11 czerwca na UW odbyła się uroczysta inauguracja nadania Laboratorium Gospodarki Cyfrowej DELab statusu Centrum Doskonałości. Wydarzenie odbyło się w przededniu dziesięciolecia istnienia laboratorium.

DELab UW – Digital Economy Lab został powołany na Uniwersytecie Warszawskim dziesięć lat temu z inicjatywy prof. Anny Gizy-Poleszczuk. Jego zespół prowadzi badania dotyczące społecznego, ekonomicznego i kulturowego znaczenia cyfryzacji. Współpracuje z podmiotami akademickimi oraz instytucjami zewnętrznymi. Interdyscyplinarne środowisko DELab tworzą zarówno doświadczeni, jak i młodzi naukowcy i naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego – z wydziałów Nauk Ekonomicznych, Socjologii, Prawa i Administracji oraz Zarządzania.

 

11 czerwca zainaugurowano nadanie laboratorium Digital Economy Lab w DELab UW statusu Centrum Doskonałości.

 

– Interdyscyplinarne i scyfryzowane działania, które podejmuje zespół DELab już od dawna i które chce kontynuować, poszerzając formułę Programu IDUB, są niezwykle cenne i musi się dla nich znaleźć prominentne miejsce na Uniwersytecie Warszawskim. Naszą rolą jest wspieranie tego typu działalności, ponieważ jej wkład w budowę nowej rzeczywistości na UW jest nieoceniony – powiedział prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań, podczas uroczystości.

 

– Dotychczas funkcjonowaliśmy jako projekt zawieszony pomiędzy różnymi wydziałami, który łączył ludzi z różnych dyscyplin naukowych, by badać zmiany, jakie zachodzą w wyniku transformacji cyfrowych. Teraz zinstytucjonalizowaliśmy się na UW, tworząc Centrum Doskonałości – podkreśliła dyrektor zarządzająca DELab prof. Katarzyna Śledziewska.

 

Podczas wydarzenia przedstawiono koordynatorki i koordynatorów sześciu nowych pracowni, które będą działać w ramach Centrum Doskonałości. Są to:

 

  • Pracownia Badań nad Wyzwaniami Transformacji Cyfrowej. Przedsiębiorstwa, Praca, Umiejętności kierowana przez prof. Joannę Siwińską-Gorzelak z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW;
  • Pracownia Badań nad Zmianami Regulacyjnymi na Rynkach Cyfrowych, kierowana przez prof. Magdalenę Słok-Wódkowską z Wydziału Prawa i Administracji UW;
  • Pracownia Badań nad Głęboką Mediatyzacją, kierowana przez dr Martę Kołodziejską z Wydziału Socjologii UW;
  • Pracownia Badań nad Transformacją Cyfrową Miast, kierowana przez dr. Kristófa Gyódiego z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW;
  • Pracownia Badań nad Cyfryzacją w Sektorach Kulturalnych i Kreatywnych, kierowana przez dr. Wojciecha Hardego z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW;
  • Pracownia Badań nad Tworzeniem Polityk Publicznych w Ochronie Zdrowia, kierowana przez dr Annę Nicińską z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.