22 i 23 października delegacja Uniwersytetu Warszawskiego uczestniczyła w spotkaniu z młodzieżą polonijną w Nowym Jorku. Podczas Targów Polskich Uczelni przedstawiciele UW odpowiadali na pytania uczniów i studentów dotyczące m.in.: oferty edukacyjnej uczelni, zasad rekrutacji, studiów prowadzonych w języku angielskim.
Targi Polskich Uczelni w Nowym Jorku były okazją dla młodzieży polonijnej do zapoznania się z polskim systemem szkolnictwa wyższego i ofertą edukacyjną kilkunastu uniwersytetów w Polsce. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się m.in. tego, jakie dokumenty są wymagane podczas rekrutacji na studia i jakie stypendia oferują poszczególne uczelnie. Kandydaci mogli także zapytać o zasady studiowania w języku angielskim oraz kwestie związane z uznawaniem w Stanach Zjednoczonych dyplomów wydanych w Polsce.
W targach uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnię reprezentowali: prof. Sławomir Żółtek, prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia, Karolina Trybowska-Greń z Biura Współpracy z Zagranicą oraz Mieszko Czerniawski z Biura Promocji.
Kandydaci, którzy podczas targów odwiedzili stoisko UW, byli zainteresowani takimi tematami, jak: procedura rekrutacji na studia na podstawie egzaminów zdawanych w Stanach Zjednoczonych, cena czesnego, koszt zakwaterowania w akademikach, możliwości rozwoju poza zajęciami. Wśród kierunków, o które pytali najczęściej były m.in.: medycyna, informatyka, fizyka, matematyka, zarządzanie oraz ekonomia.
– We współczesnym świecie nauki rozwój nie jest możliwy, jeżeli zamkniemy się na jedno miejsce, dlatego tak ważne jest zarówno to, abyśmy sami wyjeżdżali i korzystali z okazji, które dają nam programy mobilnościowe. Istotne jest też to, abyśmy zapraszali do siebie innych. Dlatego mam nadzieję, że z wieloma osobami, z którymi rozmawiałem, będę mógł spotkać się już w październiku przyszłego roku, ale tym razem na Uniwersytecie Warszawskim – podsumował prof. Żółtek.
W targach wzięli udział także reprezentanci innych polskich uczelni: Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Civitas, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Targi odbywały się od 22 do 23 października w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Uczestniczyło w nich kilkaset osób. Wydarzenie miało charakter otwarty.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej we współpracy z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku oraz Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.