Prof. Maciej Lewenstein otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość odbyła się 26 września.

– To dla mnie ogromny zaszczyt otrzymać ten tytuł od mojej Alma Mater – rozpoczął wystąpienie prof. Maciej Lewenstein, który ukończył studia na Wydziale Fizyki UW, a następnie pracował w m.in. w Essen, Harvardzie i Hanowerze. Od 2005 roku fizyk jest zatrudniony w Katalońskim Instytucie Nauk Fotonicznych w Barcelonie. Ale – jak podkreślił podczas przemówienia – osoby, które spotkał na Uniwersytecie Warszawskim, miały ogromny wpływ na jego osobowość, badania i karierę. Byli to m.in. profesorowie Iwo Białynicki-Birula i Kazimierz Rzążewski, opiekun jego pracy dyplomowej.

 

Pierwsze wspomnienie prof. Lewensteina o Uniwersytecie Warszawskim pochodzi z marca 1968 roku, kiedy uhonorowany naukowiec miał 13 lat, a o protestach studenckich dowiedział się z Radia Wolna Europa. Z uśmiechem wspominał również książki, w których zaczytywał się w młodości, m.in. „Przygody dobrego wojaka Szwejka”. Podczas wykładu naukowiec zaprezentował swoje badania i liczący wielu współpracowników międzynarodowy zespół badawczy. Doktor honoris causa to także miłośnik muzyki jazzowej i autor przewodnika po polskich nagraniach jazzowych, o czym wspomniał pod koniec wystąpienia.

 

Prof. Maciej Lewenstein jest fizykiem teoretycznym specjalizującym się w optyce kwantowej, fizyce silnie skorelowanych układów zahaczającej o fizykę statystyczną, fizyce układów nieuporządkowanych, informatyce kwantowej i zastosowaniu fizyki w psychologii i socjologii.

 

Otrzymał dwa granty European Research Council. Współpracował z laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – prof. Royem Glauberem. Jest współautorem ponad 500 artykułów naukowych, które były cytowane około 23 tys. razy.

 

– Jestem pod wrażeniem osiągnięć naukowych i kariery akademickiej prof. Macieja Lewensteina. To jeden z najbardziej znanych fizyków w Europie – powiedział podczas uroczystości prof. Dariusz Wasik, dziekan Wydziału Fizyki, którego rada wnioskowała o nadanie tytułu.

 

Promotorem doktoratu honorowego był prof. Marek Trippenbach z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW.