Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl. Godziny pracy biura: od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku.

 

Wjazd na teren UW i nagrywanie ekspertów

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody Biura Prasowego UW. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni oraz działalności osób aktualnie związanych z UW.

 

Aby dokonać zgłoszenia, prosimy o przesłanie maila na adres media(at)uw.edu.pl. W wiadomości należy podać datę i godzinę planowanego nagrania, informację, z kim zostanie przeprowadzone i na jaki temat, nazwę redakcji, kontakt do osoby odpowiedzialnej za materiał, numer rejestracyjny samochodu (jeśli niezbędny jest wjazd na teren kampusu UW) oraz informację, przez którą bramę wjeżdżać będzie ekipa (od strony Krakowskiego Przedmieścia czy od ul. Oboźnej). Informacje te zostaną przekazane do uniwersyteckich strażników, aby umożliwić Państwu sprawny wjazd i wykonanie nagrania.

 

Komunikaty prasowe

 

  • 22.07.2024, WYNIKI REKRUTACJI 2024/2025

30 261 kandydatów, 56 009 zapisów – 22 lipca zostały ogłoszone wyniki rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim. Najpopularniejszym kierunkiem ze względu na liczbę zapisów była psychologia (Psychology), a ze względu na liczbę osób na jedno miejsce – kierunek lekarski.

Pełny komunikat

 

  • 18.07.2024, POLSKO-UZBECKI PROJEKT DOTYCZĄCY MORZA ARALSKIEGO

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego wraz z badaczami z Narodowego Uniwersytetu w Uzbekistanie będą realizować wspólny projekt dotyczący terenów Azji Środkowej. Badania będą dotyczyć ekologicznych wyzwań związanych z wysychaniem Morza Aralskiego.

Pełny komunikat

 

  • 16.07.2024, UW W QS WORLD UNIVERSITY RANKINGS: EUROPE

W II edycji QS World University Rankings: Europe 2025 Uniwersytet Warszawski zajął 96. miejsce, osiągając najlepszy wynik spośród uczelni w Polsce.

Pełny komunikat

 

  • 12.07.2024, PRZEŁOMOWE ODKRYCIE FIZYKÓW

Fizycy z Uniwersytetu Warszawskiego i University of Oxford udowodnili, że dotychczasowe podejście do hipotetycznych cząstek poruszających się z prędkością nadświetlną (tzw. tachionów) było błędne. Rezultaty prac międzynarodowego zespołu badaczy ukazały się w czasopiśmie „Physical Review D”.

Pełny komunikat

 

  • 12.07.2024, FUNDUSZE Z KPO DLA UW

Dwa konsorcja z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymały dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Fundusze zostały przyznane na realizację projektów „Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL” oraz „Narodowa Infrastruktura Chmurowa PLGrid dla EOSC – PLGrid ICON”.

Pełny komunikat

 

  • 10.07.2024, PODSUMOWANIE PROGRAMU ZIP NA UW

9 159 beneficjentów, 50 zaangażowanych jednostek organizacyjnych, 150 projektów dydaktycznych, 1 450 wydarzeń to liczby, którymi można podsumowywać realizację Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju UW (ZIP). Zakończony 31 grudnia 2023 roku, był jednym z największych programów realizowanych na Uniwersytecie dotyczących m.in. podnoszenia jakości kształcenia oraz wzmacniania kompetencji pracowników i studentów. O wybranych działaniach, zrealizowanych w ramach programu, można przeczytać w publikacji Kalejdoskop Programu ZIP.

Pełny komunikat

 

  • 10.07.2024, SZTUCZNA INTELIGENCJA A NAUKA

8 lipca w auli Starej Biblioteki na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu odbyło się spotkanie z naukowcami, którzy rozmawiali na temat zmian w nauce związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Zapis debaty można obejrzeć na kanale YouTube Uniwersytetu.

Pełny komunikat

 

  • 3.07.2024, ZACHOWANIA GRYZONI MOGĄ BYĆ CELOWE

Międzynarodowy zespół naukowców zaobserwował, że dziko żyjące gryzonie są zdolne do celowego oszustwa. Tak wysokie zdolności poznawcze dotychczas były przypisywane ptakom krukowatym i wyższym ssakom naczelnym. W badaniach uczestniczyli naukowcy z Wydziału Biologii UW, a wyniki obserwacji zostały opisane w czasopiśmie „Royal Society Open Science”.

Pełny komunikat

  • 28.06.2024, NOWY OŚRODEK BADAWCZY NA UW

Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, i Étienne de Poncins, ambasador Francji w Polsce, podpisali porozumienie o tymczasowym ulokowaniu na uczelni Francuskiego Instytutu Badań nad Europą Wschodnią, Kaukazem i Azją Północną.

Pełny komunikat

 

  • 26.06.2024, UW ZWYCIĘZCĄ RANKINGU „PERSPEKTYW” 2024

Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XXV edycji Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy”. Uczelnia jest również liderem Rankingu Kierunków Studiów.

Pełny komunikat

 

  • 26.06.2024, POCHODZENIE CZARNYCH DZIUR

Jedną z największych zagadek współczesnej astronomii jest wyjaśnienie pochodzenia czarnych dziur odkrywanych przez detektory fal grawitacyjnych LIGO i Virgo. Wyniki dwudziestoletnich obserwacji prowadzonych w ramach projektu OGLE przez naukowców z Obserwatorium Astronomicznego UW zostały opisane na łamach czasopism „Nature” i „Astrophysical Journal Supplement Series”.

Pełny komunikat

 

  • 19.06.2024, WSPIERANIE RÓŻNORODNOŚCI JĘZYKOWEJ W EUROPIE

Badaczki z Wydziału „Artes Liberales” i Wydziału Neofilologii UW będą realizować projekt FOSTERLANG, dzięki któremu zostaną wypracowane strategie wspierania różnorodności językowej w Europie, uwzględniające zarówno grupy rdzenne, jak i migrantów. Na realizację przedsięwzięcia Komisja Europejska przyznała grant z programu Horyzont Europa. Uniwersytet Warszawki jest liderem międzynarodowego konsorcjum.

Pełny komunikat

 

  • 18.06.2024, MXENY I ENERGIA ELEKTRYCZNA

Naukowcy z Wydziału Chemii oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW uczestniczyli w pracach nad syntezą i charakterystyką materiałów typu 2D służących do szybkiego magazynowania dużych ilości energii elektrycznej. Wyniki prac zostały opublikowane w  „Nature Materials”.

Pełny komunikat

 

  • 18.06.2024, FORUM SZTUCZNEJ INTELIGENCJI W KARPACZU

18 czerwca w Sali Złotej w Pałacu Kazimierzowskim odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie realizacji w Karpaczu Forum AI.

Pełny komunikat

 

  • 13.06.2024, DELAB CENTRUM DOSKONAŁOŚCI UW

11 czerwca na UW odbyła się uroczysta inauguracja nadania Laboratorium Gospodarki Cyfrowej DELab statusu Centrum Doskonałości. Wydarzenie odbyło się w przededniu dziesięciolecia istnienia laboratorium.

Pełny komunikat

 

  • 12.06.2024, SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ UCZELNI – RAPORT

Na Uniwersytecie Warszawskim powstał raport o społecznej odpowiedzialności uczelni. Jest to pierwszy na UW tego typu dokument strategiczny, który zawiera informacje o działaniach i osiągnięciach uczelni w zakresie jej odpowiedzialności wobec członków społeczności UW, otoczenia społecznego i środowiska naturalnego.

Pełny komunikat

 

  • 11.06.2024, ZAGROŻENIE W WALCE Z DEZINFORMACJĄ

Wysiłki podejmowane na rzecz zwalczania dezinformacji mogą w niezamierzony sposób przyczyniać się do wzrostu nieufności obywateli wobec wszelkich przekazów medialnych, również tych wiarygodnych. Takie wnioski płyną z artykułu opublikowanego na łamach „Nature Human Behaviour”. Współautorami artykułu są prof. Tomasz Gackowski, Kierownik Laboratorium Badań Medioznawczych z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW oraz prof. Magdalena Wojcieszak z Centrum Doskonałości w Naukach Społecznych UW, laureatka grantów ERC (Starting Grant oraz Consolidator) oraz Red Giant w ramach Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

Pełny komunikat

 

  • 5.06.2024, LASEROWE WYBIJANIE RYMU

Prof. Paweł Majewski z Wydziału Chemii UW oraz Przemysław Puła, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UW, są w gronie autorów publikacji dotyczącej laserowego wybijania rymu na ultracienkich membranach polimerowych. Praca ukazała się w czasopiśmie „Advanced Materials”.

Pełny komunikat

 

  • 5.06.2024, SYNTETYCZNE MASZYNY MOLEKULARNE

Motory molekularne oparte na szkielecie sterycznie zatłoczonych alkenów to syntetyczne maszyny, które – napędzane energią światła – wykonują kontrolowane, jednokierunkowe obroty jednej części cząsteczki względem drugiej. Dr inż. Wojciech Danowski z Wydziału Chemii UW jest współautorem publikacji opisującej, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy tych nanoskopowych motorów, zbliżając się do teoretycznego maksimum. Praca ukazała się na łamach czasopisma „Nature Chemistry”.

Pełny komunikat

 

 

Zadania Biura Prasowego

→ kompleksowa obsługa mediów, w tym m.in. obsługa prasowa wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie Sprawozdania rocznego rektora UW, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługa narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek: opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11 oraz II piętro, pok. 29B

 

kontakt dla mediów:

tel. 22 55 20 740, 22 55 20 656, 22 55 24 066

e-mail: media(at)uw.edu.pl

 

redakcja strony internetowej UW:

tel. 22 55 20 661, 22 55 20 990

e-mail: redakcja.www(at)uw.edu.pl

 

redakcja pisma uczelni „UW”:

tel. 22 55 20 990

e-mail: pismo-uczelni(at)uw.edu.pl

 

pon. – pt., 8.00 – 16.00

 

https://twitter.com/UniWarszawski

Rzecznik prasowy

dr Anna Modzelewska (biogram)

rzecznik@uw.edu.pl
tel. 22 55 20 740

Zespół Biura Prasowego

Patrycja Dudek

Katarzyna Jäger

Szymon Koziołek

Olga Laska

Daiwa Maksimowicz

Olga Najfeld

Anna Stobiecka

Justyna Weber

Karolina Zylak

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.

Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając zSpisu Pracowników >>

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.

 

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn