Po dwóch tygodniach od uruchomienia pierwszych badań potwierdzających lub wykluczających obecność wirusa SARS-CoV-2 Warsaw Genomics podwoiła maksymalną dzienną liczbę realizowanych w tym kierunku testów. Lekarze i specjaliści pracujący w ramach wywodzącej się z Uniwersytetu Warszawskiego spółki spin-off mogą ich teraz wykonać do 2000 w ciągu doby.

Pierwsze testy molekularne pozwalające na potwierdzenie albo wykluczenie aktywnego zakażenia koronawirusem zostały przeprowadzone przez zespół Warsaw Genomics 20 marca. Aktualnie maksymalna dobowa liczba realizowanych tu badań próbek w kierunku wykrywania wirusa SARS-CoV-2 wynosi 2000. Oznacza to, że po dwóch tygodniach działalności naukowcy z Warsaw Genomics podwoili możliwości swojego laboratorium w tym zakresie. Duże znaczenie miało tutaj m.in. doświadczenie zespołu w realizacji badań wielkoskalowych w ramach Programu Badamy Geny.

 

Testy w kierunku koronawirusa są w Warsaw Genomics realizowane metodą RT-PCR w czasie rzeczywistym, zgodną z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Naukowcy dostępni są całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Warsaw Genomics przeprowadza bezpłatne testy na zlecenie szpitali, placówek medycznych i stacji sanitarno-epidemiologicznych, stając się tym samym ważnym wsparciem dla systemu ochrony zdrowia zmagającego się obecnie z pandemią koronawirusa. Lekarze pracujący w szpitalu lub placówce medycznej mogą zlecić test dla hospitalizowanego pacjenta, ale także dla siebie lub innego personelu medycznego, w przypadku objawów zakażenia lub po kontakcie z osobą zakażoną w miejscu pracy. 

 

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu zlecania badań i dostarczania próbek do testów znajdują się na stronie Warsaw Genomics >>

Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz finansowaniu zakupu testów na rzecz szpitali i placówek medycznych, zapewnianemu przez Koalicję firm wspierających walkę z koronawirusem w Polsce. Przystąpiły do niej m.in.: PKO Bank Polski, Deloitte, Trecom, Tar Heel Capital – Private Equity, ANG Spółdzielnia, Fundacja TVN „Nie Jesteś Sam”, BNP Paribas Bank Polska, Żabka Polska, Polska Rada Biznesu, Orange, Nationale Nederlanden, Smurfit Kappa, Zakład Mleczarski Lumiko, Zbigniew Niemczycki i Curtis Group, NOTUS Finanse, NN Investment Partners TFI, Pracuj.pl, ITMAGINATION, SADU Budownictwo Handel Usługi, Clean Air Solutions, Kancelaria Patentowa PATPOL, OEX.

 

Darczyńcy mogą zakupić testy bezpośrednio w Warsaw Genomics lub poprzez przekazanie darowizny Fundacji PKO Banku Polskiego. Więcej informacji >>

 

Dostarczanie materiałów do testów w Warsaw Genomics, jak również sama praca nad przeprowadzaniem badań odbywają się z zachowaniem niezbędnych zasad i środków bezpieczeństwa. Działania Warsaw Genomics związane z przeprowadzaniem testów w kierunku koronawirusa są koordynowane przez służby sanitarno-epidemiologiczne.

Warsaw Genomics powstała w 2015 roku jako spin-off UW. Od 2019 roku jest byłą spółką spin-off (wykupiła udziały uniwersyteckiej spółki celowej UWRC). Firma zatrudnia diagnostów laboratoryjnych, genetyków, biologów, bioinformatyków, lekarzy. Wykonuje badania genetyczne, które pozwalają zdiagnozować gen odpowiadający za chorobę lub określić ryzyko zachorowania na przypadłości dziedziczne: nowotwory, ale i inne – dotykające np. układ nerwowy, trawienny czy odpornościowy. Badania wykonywane przez Warsaw Genomics pomagają też dobrać lepsze terapie pacjentom onkologicznym. 

 

Ze względu na obecną sytuację i skoncentrowanie swoich wysiłków na wykonywanie testów w kierunku Sars-CoV-2 zespół Warsaw Genomics tymczasowo nie wykonuje innych testów niż te związane z koronawirusem.

 

Więcej informacji >>