Organizatorzy akcji Przystanek Warszawa 2017 po dziesięciu latach powtórzyli sondaż wśród mieszkańców dużych ośrodków akademickich. Wynika z niego, że mieszkańcy stolicy postrzegają miasto jako ośrodek, w którym można zdobyć dobre wykształcenie.
„Jeśli pana/pani dziecko ma zdobyć dobre wykształcenie, to lepiej, by studiowało w rodzinnym mieście?” – tak brzmiało pytanie, na które odpowiedziało ponad 16 tys. mieszkańców 19 miast podczas badania telefonicznego przeprowadzonego w październiku i listopadzie 2017 roku.
Takie samo badanie zostało zorganizowane również dziesięć lat temu. Porównanie wyników obu sondaży pokazało, że tylko mieszkańcy Warszawy nieco lepiej oceniają swoje uczelnie niż przed dekadą, kiedy 70% warszawian uważało, że ich dzieci mogą zdobyć tu dobre wykształcenie. Dziś myśli tak 71% respondentów.
Spadek zadowolenia można zaobserwować m.in. wśród mieszkańców Krakowa (87% w 2007 roku i 74% w 2017 roku), Torunia (odpowiednio 77% i 61%), Poznania (81% i 75%) czy Lublina (75% i 66%).
Dlaczego Warszawa
– Warszawa oferuje wiele możliwości kulturalnych, społecznych, jest ogromnym rynkiem pracy. Uniwersytet Warszawski kształci osoby, które są w stanie później ten rynek pracy wypełniać, angażują się w działania społeczne, kulturalne, w działalność organizacji pozarządowych, wpływają na rozwój miasta – mówi Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczka UW.
W ostatnich latach znacznie wzrosła również liczba studentów z zagranicy uczących się na UW. W ubiegłym roku stanowili ponad 5% studentów i 9% doktorantów. Największą grupę obcokrajowców przyjeżdżających na stypendia Erasmus stanowią Hiszpanie i Niemcy, a na studia pełne – Ukraińcy i Białorusini. – Studia w międzynarodowym gronie to doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w późniejszym życiu – dodaje rzeczniczka.
Uniwersytet Warszawski cechuje także otwartość. Mieszkańcy stolicy mogą brać udział w wielu wydarzeniach popularnonaukowych lub skorzystać z oferty Uniwersytetu Otwartego UW. Dla wszystkich otwarte są również uniwersyteckie budynki, chyba najlepszym tego przykładem jest ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej na Powiślu.
Ze świata
W 2017 roku włoski dziennik „La Repubblica” przedstawił wyniki sondażu, według którego Warszawa jest najlepiej ocenianym miastem przez studentów wyjeżdżających na Erasmusa. Z kolei prestiżowe czasopismo naukowe „Nature” opublikowało artykuł zatytułowany „Poland: Into the light”. Tekst prezentuje Polskę jako kraj, który zaczyna być konkurencyjny w dziedzinie badań i rozwoju, a Warszawa została scharakteryzowana jako główny ośrodek badawczy, który również staje się konkurencyjny globalnie.