Czy na Marsie można hodować sałatę? Czy bakterie mają mikromiasta? Jak szybko rosną kryształy? Po co ludziom cyklotrony? Kim są Antymatematycy? Jak zatrzymać proces starzenia bez ingerencji chirurga plastycznego? Co łączy jajko z chorobą Alzheimera? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi podczas 8. edycji Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW (DOKO), która odbędzie się 11 czerwca.

11 czerwca odbędzie się Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW. Osoby zainteresowane kierunkami ścisłymi i przyrodniczymi będą mogły uczestniczyć w wykładach i pokazach, a także samodzielnie przeprowadzić eksperyment w laboratorium. 

 

DOKO to okazja, żeby dowiedzieć się więcej na temat studiowania na Uniwersytecie Warszawskim. Osoby zainteresowane kierunkami ścisłymi będą mogły odwiedzić stoiska wydziałów i innych jednostek. Dodatkowych informacji udzielą pracownicy i studenci wraz z kołami naukowymi i Inkubatorem UW.

 

Wydarzenie rozpocznie się panelem interdyscyplinarnym „Grunt to nauka!”. Uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładów popularnonaukowych, obejrzeć ciekawe pokazy, a nawet samodzielnie wykonać eksperyment, m.in.: założyć hodowlę roślin in vitro, wykryć lisiego pierwotniaka, wziąć udział w procesie wiercenia świdrem ślimakowym na głębokość dziesięciu metrów czy założyć biały fartuch i zmienić się na chwilę w szalonego chemika. 

 

Podczas zorganizowanych w tym dniu wycieczek będzie można zwiedzić m.in. prawdziwą zwierzętarnię, nowoczesną serwerownię czy Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii, w którym prowadzi się pomiary w temperaturach poniżej 2 kelwinów. Natomiast uczestnicy gry terenowej zmierzą się z zagadkami z nauk matematyczno-przyrodniczych. 

 

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, szczególnie dla uczniów szkół średnich oraz ostatnich klas szkół podstawowych. Zapisy indywidualne na warsztaty rozpoczną się 4 czerwca.

DOKO UW to wspólna inicjatywa wydziałów: Biologii; Chemii; Fizyki; Geologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz jednostek: Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Centrum Nowych Technologii (CeNT UW), Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (MISMAP), a także Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów (CYKLOTRON) i Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.

 

Ramowy program wydarzenia:

11.00–12.00: panel interdyscyplinarny ,,Grunt to nauka!”
12.00–16.00: wykłady popularnonaukowe, warsztaty, wizyty w laboratoriach, pokazy, gra terenowa, stoiska informacyjne wydziałów i innych jednostek
16.00–17.00: wybuch wulkanu i zakończenie DOKO

Program szczegółowy, formularz rejestracyjny i aktualności znajdują się na stronie DOKO 2022 i w wydarzeniu DOKO UW na Facebooku.