W położonej 8 km od Zakopanego miejscowości Kościelisko znajduje się Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku „Wrzos”, z którego okien rozpościera się malowniczy widok na Dolinę Kościeliską. Korzystając z wciąż trwającego lata, zachęcamy do odwiedzenia ośrodka i przeczytania artykułu na jego temat w piśmie uczelni „UW”.

Trasa na Podhalu od strony północnej w kierunku Doliny Kościeliskiej wiedzie krętą drogą przeplataną widokiem wartkich potoków, drewnianych bacówek i pasących się na halach owiec. W tym górskim otoczeniu, 8 km na zachód od Zakopanego, położona jest licząca prawie 5 tys. mieszkańców miejscowość Kościelisko. To tam, w Kirach, znajduje się Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku „Wrzos” należący do Uniwersytetu Warszawskiego. W 1973 roku uczelnia zakupiła znajdujący się pod adresem Kiry 36 dom i przekształciła go w miejsce wypoczynku oraz twórczych inspiracji dla społeczności akademickiej. Z jego okien rozpościera się widok na porośnięte kosodrzewiną tatrzańskie wzniesienia.

Budynek oddalony jest o około 30 m od głównej ulicy Kościeliska. Prowadzi do niego wjazd zakończony kameralnym dziedzińcem. Z północnej strony budynku rosną wysokie jodły. W sąsiedztwie „Wrzosa” znajdują się m.in. budynki prywatne, miejscowa kaplica oraz ośrodek wypoczynkowy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Czterokondygnacyjny dom zaprojektowany został w podhalańskim stylu z charakterystycznym spadzistym dachem sięgającym aż do parteru oraz góralskimi motywami na żelaznych balustradach. Regionalne akcenty znajdują się również wewnątrz budynku. Górskiego charakteru nadają wnętrzom wykonane z jasnego drewna meble oraz zamontowane na ścianach panele z ludowymi wzorami.

Dla gości dostępnych jest łącznie dwadzieścia osiem miejsc noclegowych w trzynastu pokojach na parterze oraz pierwszym i drugim piętrze budynku. Na parterze ośrodka znajdują się również m.in. recepcja, biuro pracowników i sala integracyjna. Pomieszczenia gospodarcze oraz jadalnia z sześcioma stołami mieszczą się w podziemnej części obiektu.

Wypoczynek wśród gór

Przebudowa i rozbudowa ośrodka „Wrzos” trwała od 2022 roku do wiosny 2024. Dzięki modernizacji powstało nowoczesne miejsce wypoczynkowe dla społeczności UW. Z pobytu w sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego skorzystać mogą wszyscy pracownicy, doktoranci, emeryci oraz renciści uczelni.

Pełna wersja artykułu Dom z widokiem na Tatry dostępna jest w piśmie uczelni „UW” (nr 2/111, 2024).