„Bliżej rynku pracy” to przedsięwzięcie, w czasie którego uczniowie wezmą udział w warsztatach, a nauczyciele w szkoleniach i studiach podyplomowych z doradztwa edukacyjnego i zawodowego. Liderem projektu jest Biuro Edukacji m.st. Warszawy, a Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW jednym z partnerów. Z doradztwa skorzystają uczniowie 71 szkół z 10 podwarszawskich miejscowości, m.in. Grodziska Mazowieckiego, Łomianek i Zielonki.

Do udziału w przedsięwzięciu „Bliżej rynku pracy – zintegrowany system doradztwa edukacyjno-zawodowego ZIT WOF” zostało wytypowanych 71 szkół z klasami gimnazjalnymi, z których pochodzi 4445 uczniów i 78 doradców edukacyjno-zawodowych oraz nauczycieli.

 

W czasie jego trwania uczniowie otrzymają pomoc w wyborze liceów, techników lub szkół branżowych, a potem szkół wyższych tak, aby po skończeniu edukacji zdobyli pracę zgodną z zainteresowaniami i umiejętnościami. Doradcy zawodowi wezmą udział w kursach podnoszących ich kompetencje, a nauczyciele dowiedzą się na studiach podyplomowych, jak wprowadzić elementy doradztwa zawodowego do lekcji. Obowiązek wprowadzenia takich elementów mają wszyscy nauczyciele w nowych klasach VII i VIII – precyzuje to rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 1 sierpnia 2017 roku.

 

Studia podyplomowe dla nauczycieli prowadzi Instytut Polityki Społecznej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, a za szkolenia doradców odpowiada COME UW.

 

Prace rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku. – COME zorganizowało już 30 szkoleń dla dyrektorów. Kolejne kursy wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzą dla rad pedagogicznych – mówi dr Tomasz Krawczyk, zastępca dyrektora COME i koordynator projektu na UW.

 

Centrum opracowało też platformę internetową iPed ze strefami ucznia, nauczyciela, dyrektora, koordynatora, rodzica, studenta studiów podyplomowych oraz strefą open.

 

W czasie akcji „Bliżej rynku pracy” powstanie 71 punktów informacji i kariery, w których przeszkoleni nauczyciele będą udzielać porad edukacyjno-zawodowych. Uczniowie będą mogli liczyć na wycieczki do firm oraz warsztaty prowadzone przez przedsiębiorców i pracowników HR.

 

Parterami w projekcie są miasta: Grodzisk Mazowiecki, Łomianki, Marki, Milanówek, Nadarzyn, Otwock, Pruszków, Ząbki, Zielonka oraz Uniwersytet Warszawski.

 

Przedsięwzięcie finansowane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego ze środków Unii Europejskiej. Zakończy się 30 czerwca 2019 r.