500 naukowców z całej Europy uczestniczyło w międzynarodowym dorocznym spotkaniu badaczy zaangażowanych w realizację projektu Einstein Telescope (ET). Podczas wydarzenia omówiono postępy i plany dotyczące budowy najnowocześniejszego obserwatorium fal grawitacyjnych. Liderem polskiego konsorcjum ET jest prof. Tomasz Bulik, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Einstein Telescope to projekt badawczy, który może stać się globalnym obserwatorium umożliwiającym wykrywanie fal grawitacyjnych z niezwykłą precyzją. Dzięki zaawansowanej technologii ET pozwoli naukowcom badać kosmiczne zjawiska, m.in. zderzenia czarnych dziur i gwiazd neutronowych oraz supernowe.
ET został wpisany na Europejską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej 2021 przez Europejskie Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych (ESFRI) jako priorytetowy projekt do realizacji. Obecnie konsorcjum ET skupia ponad 1 700 naukowców reprezentujących 254 instytuty z 30 krajów. Polskie konsorcjum ET jest prowadzone przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, z udziałem kilku innych instytucji: Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, Instytutu Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Politechniki Warszawskiej.
Sięgnąć do początków Wszechświata
Doroczne spotkanie „Einstein Telescope” odbyło się od 12 do 15 października. Otworzyli je prof. Zygmunt Lalak, prorektor UW ds. badań oraz prof. Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– To spotkanie jest nie tylko okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale również wzmacnia naszą rolę w kształtowaniu przyszłości nauki o falach grawitacyjnych w Europie. Dzięki ścisłej współpracy z najlepszymi ośrodkami badawczymi mamy szansę na realny wpływ na rozwój tej kluczowej dziedziny badań – powiedział prof. Tomasz Bulik, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UW oraz lider polskiego konsorcjum ET.
Spotkanie w Polsce jest kluczowym momentem dla projektu, który umacnia pozycję Polski na mapie międzynarodowych badań naukowych.
– Dzięki nowej generacji europejskiemu, podziemnemu detektorowi fal grawitacyjnych – Einstein Telescope – możemy sięgnąć do początków Wszechświata i odpowiedzieć na wiele fundamentalnych pytań z dziedziny astrofizyki, kosmologii i fizyki fundamentalnej – zaznaczyła prof. Dorota Rosińska, kierownik Katedry Astrofizyki Teoretycznej w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, kierująca jedną z grup roboczych w projekcie międzynarodowym Horyzont Europa Einstein Telescope Preparatory Phase.
Uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach technicznych, sesjach naukowych oraz dyskusjach na temat przyszłości projektu.
Wydarzenie było zorganizowane przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego.