27 maja na UW odbył się wykład dr. Johana Reinharda, wybitnego badacza wysokogórskich sanktuariów andyjskich. Naukowiec został odznaczony Medalem Uniwersytetu Warszawskiego.
Dr Johan Reinhard z Uniwersytetu Future Generations oraz The Mountain Institute jest wybitnym archeologiem i antropologiem, który przez ponad dziesięć lat mieszkał w Himalajach, gdzie prowadził prace antropologiczne, głównie w Nepalu, Tybecie, Bhutanie, Sikkimie i Himalajach Garhwal.
Od 1980 roku dr Reinhard prowadził badania terenowe w Peru, Boliwii, Chile, Argentynie i Ekwadorze, dotyczące problematyki „świętego krajobrazu” w różnych kulturach obszaru andyjskiego. Prace dotyczyły szczytów górskich, czczonych w okresie przedhiszpańskim, słynnych linii Nazca oraz przedhiszpańskich centrów ceremonialnych Machu Picchu, Chavin de Huantar i Tiahuanaco. W latach 1989–1992 dr Reinhard był kierownikiem projektu podwodnych badań archeologicznych w jeziorze Titicaca.
Amerykański archeolog i antropolog odbył ponad 200 wspinaczek w Andach na wysokościach powyżej 5200 m, prowadził wyprawy, w wyniku których odkryto ponad sześćdziesiąt wysokogórskich stanowisk ceremonialnych wzniesionych przez Inków. Kierował projektami, w trakcie których odkryto inkaskie ofiary capacocha na szczytach Ampato, Pichu Pichu, Sara Sara Misti w południowym Peru oraz Quehuar Llullaillaco – najwyższym stanowisku archeologicznym na świecie (6739 m n.p.m.) w północno-zachodniej Argentynie.
Wykład i wręczenie Medalu UW
27 maja w Sali Balowej pałacu Tyszkiewiczów-Potockich dr Johan Reinhard wygłosił wykład „The sacred Andes. High mountain archaeology”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Badań Andyjskich, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Oddział Polski the Explorers Club.
Naukowiec współpracuje z badaczami z Centrum Badań Andyjskich UW, szczególnie z dr Dagmarą Sochą, bioarcheolożką zajmującą się badaniami mumii ofiar ludzkich składanych na szczytach gór w okresie inkaskim, które zostały odkryte w trakcie ekspedycji kierowanych przez amerykańskiego naukowca, m.in. słynnej mumii młodej dziewczyny zwanej Damą z Ampato. Więcej informacji znajduje się w tekście „Dama z Ampato” >>
Wynikiem współpracy jest szereg publikacji w prestiżowych czasopismach antropologicznych na świecie, co przyczyniło się do znaczącego zwiększenia rozpoznawalności międzynarodowej polskich osiągnięć archeologicznych Nowego Świata.
Za swoje osiągnięcia naukowe i współpracę z UW dr Johan Reinhard został uhonorowany Medalem Uniwersytetu Warszawskiego.