Z Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym drużyna Uniwersytetu Warszawskiego wróciła z drugim miejscem, kwalifikując się do finałów światowych.

 

W zawodach regionalnych, które odbyły się 16 listopada w Krakowie, wzięło udział 78 drużyn z najlepszych uczelni z Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Uniwersytet Warszawski reprezentowało sześć trzyosobowych drużyn z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Organizatorzy przygotowali dwanaście zadań.

 

– W tym roku na mistrzostwach bardzo dobrze zaprezentowały się zespoły z Uniwersytetu w Zagrzebiu. Akademickim Mistrzem Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym została drużyna znakomitych studentów chorwackich, która rozwiązała dziesięć zadań – relacjonuje prof. Krzysztof Diks, wieloletni trener uniwersyteckich programistów. Drugie miejsce i wicemistrzostwo Europy Środkowej zdobyła drużyna Uniwersytetu Warszawskiego: Kamil Dębowski, Błażej Magnowski, Marek Sommer, rozwiązując osiem zadań. To 21. z rzędu awans drużyny z UW do finałów światowych, takim wynikiem nie może pochwalić się żadna inna uczelnia.

 

– Region Europy Środkowej należy do najsilniejszych na świecie w zawodach w programowaniu zespołowym i dlatego aż pięć drużyn awansowało do finałów, które odbędą się tym razem w Maroku. Ponieważ jedną uczelnię może tam reprezentować tylko jedna drużyna, to wezmą w nich udział zespoły z miejsc 1, 2, 3, 7 i 8 – wyjaśnia prof. Krzysztof Diks.

 

10 najlepszych zespołów:

 

1. Uniwersytetu w Zagrzebiu (Stjepan Glavina, Ivan Katanic, Gustav Matula), 10 zadań

2. Uniwersytet Warszawski, Kamil Dębowski, Błażej Magnowski i Marek Sommer, 8 zadań

3. Uniwersytet Wrocławski (Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiewski), 7 zadań

4. Uniwersytet w Zagrzebiu (Mislav Balunović, Ivica Kicic, Marin Tomić), 7 zadań

5. Uniwersytet Warszawski (Paweł Kura, Bartosz Tarnawski, Kamil Żyła), 7 zadań

6. Uniwersytet Warszawski (Wojciech Nadara, Grzegorz Prusak, Marcin Smulewicz), 7 zadań

7. Uniwersytet Jagielloński (Piotr Bejda, Grzegorz Guśpiel, Michał Seweryn), 7 zadań

8. Uniwersytet Karola w Pradze, (Filip Hlásek, Miroslav Olšák, Štěpán Šimsa), 7 zadań

9. Uniwersytet w Zagrzebiu (Matija Milišić, Antun Razum, Tomislav Tunković), 6 zadań

10. Uniwersytet Warszawski (Karol Farbiś, Krzysztof Pszeniczny, Marek Sokołowski), 6 zadań