Czym jest twierdzenie Gödla i jaki jest jego związek z programowaniem? Odpowiedź na to i inne pytania poznają uczestnicy wykładu „Twierdzenie Gödla dla laików – i co z niego (nie) wynika”, który odbędzie się online 14 stycznia. Wykład jest częścią obchodów Światowego Dnia Logiki na Wydziale Filozofii UW.
Światowy Dzień Logiki (World Logic Day, WLD) to międzynarodowa inicjatywa, która została ustanowiona w 2019 roku przez UNESCO oraz International Council for Philosophy and Human Sciences. Wydarzenie obchodzone jest 14 stycznia, w rocznicę urodzin Alfreda Tarskiego (1901-1983) i rocznicę śmierci Kurta Gödla (1906-1978), uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii. W obchody Światowego Dnia Logiki włączają się uczelnie i ośrodki badawcze z kilkudziesięciu krajów na całym świecie, w tym również po raz trzeci Uniwersytet Warszawski.
– Wielu z nas mówi czasem, że coś jest logiczne lub nielogiczne, i chyba każdy słyszał o logice, ale niewiele osób widzi sens prowadzenia badań logicznych. Światowy Dzień Logiki wymyślono po to, aby to zmienić i dzięki różnym akcjom popularyzatorskim pokazywać, jakie logika ma zastosowania w różnych dyscyplinach naukowych oraz w życiu codziennym, a także dlaczego warto się nią zajmować – mówi dr Marcin Trepczyński, jeden z organizatorów Światowego Dnia Logiki na Wydziale Filozofii UW.
Wykład o twierdzeniu Gödla
14 stycznia o godz. 16.00 na Wydziale Filozofii UW odbędzie się wykład online zatytułowany „Twierdzenie Gödla dla laików – i co z niego (nie) wynika”, który poprowadzi prof. Stanisław Krajewski z Wydziału Filozofii UW. Wydarzenie będzie transmitowane na platformie Google Meet: https://meet.google.com/civ-bzdg-wdz.
– Od czasów Leibniza istnieje wyobrażenie, że prawdziwość można utożsamić z dowodliwością w stylu matematycznym. Hilbert chciał, żeby dowieść w sposób niepowątpiewalny niesprzeczności matematyki. Dziewięćdziesiąt lat temu logik Gödel dowiódł, że te cele są nieosiągalne. A jednak bardzo wiele da się osiągnąć – o tym świadczy obecna wirtualna rzeczywistość. Jest ona oparta na programowaniu, którego idea pojawiła się u Gödla – podkreśla prof. Stanisław Krajewski.
Zainteresowane osoby mogą także wziąć udział w międzynarodowej konferencji online organizowanej przez inicjatorów Światowego Dnia Logiki. Szczegóły znajdują się pod adresem: https://www.logicandreligion.com/2021-wlogic-day.