Co liczba pi ,,robi’’ w najpiękniejszym wzorze matematyki? Jakie wielkie i małe odkrycia zostały dokonane całkiem przypadkiem? Czy koło musi mieć okrągły kształt? Czy częste mycie skraca życie? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać 13 marca, podczas szóstej edycji Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW. Wydarzenie odbędzie się online.

Dzień Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego 2021 to wspólne przedsięwzięcie Wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz jednostek współpracujących: Centrum Nowych Technologii, Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, jak i Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych. Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do młodzieży ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.

 

Tegoroczna edycja przypada w przeddzień Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, dlatego podczas Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW będzie można wiele razy usłyszeć o liczbie pi i jej nieoczekiwanych zastosowaniach.

Co piszczy na Ochocie?

Transmisja ze studia DOKO rozpocznie się 13 marca o godz. 10:00 panelem interdyscyplinarnym „Co piszczy na Ochocie?”. Przedstawiciele wydziałów, które znajdują się na Ochocie, opowiedzą w jakich dziedzinach można natknąć się na liczbę pi. I tak uczestnicy panelu dowiedzą się, dlaczego liczba pi pojawia się w rozwiązaniach problemów fizycznych, w których na pierwszy rzut oka nie ma nic „okrągłego”. Biolog przedstawi 3,14 zastosowań masy perłowej, a od chemika będzie można usłyszeć, czym są wiązania pi, orbitale pi i oddziaływania pi. Geolog opowie o kuli ziemskiej i o tym, dlaczego warto zatrudnić go do kopania studni w Afryce. Wreszcie matematyk, który o pi powinien wiedzieć najwięcej, przyzna się, bez wstydu, czego o tej liczbie wcale nie wie i być może nigdy wiedzieć nie będzie! Odbędzie się także quiz ,,Mistrz mowy naukowej’, podczas którego będzie można zmierzyć się z naukowym „żargonem”.

Kostka w 3D, ekomydło i elektronika

Jak co roku, choć w innej formie, uczestnicy DOKO będą mogli wysłuchać wykładów popularnonaukowych, a także wziąć udział w warsztatach i pokazach. Jedną z wielu ciekawych propozycji są warsztaty online „Inventor – I stwórz coś z niczego!”. Ich uczestnicy poznają program Autodesk Inventor, przeznaczony do tworzenia modeli 3D, a następnie zaprojektują autorskie kostki do gry, które zostaną wydrukowane na drukarkach 3D. Gotowe modele będzie można odebrać na Wydziale Fizyki UW.

 

Podczas wirtualnych warsztatów będzie okazja, by poznać sekrety prądu. Uczestnicy wykonają w domu podstawowe układy elektroniczne ze specjalnie przygotowanego zestawu. Miłośnicy ekologicznych rozwiązań dowiedzą się od ekspertów z Wydziału Biologii UW, jak własnoręcznie zrobić naturalne kosmetyki i urozmaicić codzienną pielęgnację.

 

Wirtualny kampus

Uczestnicy DOKO będą mogli „podejść” do wirtualnych stoisk wydziałów oraz jednostek UW i z pierwszej ręki uzyskać informacje o studiach prowadzonych na wydziałach Kampusu na Ochocie. Swoje jednostki w studiu prezentować będą dziekani i prodziekani. Podczas spotkań będzie można zadawać pytania.

 

Program Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW:

10:00-13:00 – studio DOKO,

10:00–11:00 – panel interdyscyplinarny „Co piszczy na Ochocie?”,

11:00–11:30 – rozmowy z dziekanami cz.1,

11:30–12:00 – quiz „Mistrz mowy naukowej’’ (na platformie Kahoot) – przygotujcie telefony i bawcie się z nami całą rodziną!,

12:00–13:00 – rozmowy z dziekanami cz.2,

13:00–17:00 – wykłady popularnonaukowe, pokazy i warsztaty online, wirtualne stoiska informacyjne wydziałów i jednostek UW,

17:00–18:00 – premiera nagranych wcześniej filmów.

 

Szczegółowy program, aktualności i opisy zajęć znajdują się na stronie wydarzenia doko.mimuw.edu.pl i na facebook.com/DOKOUW

Na niektóre zajęcia obowiązują zapisy, rejestracja potrwa do wyczerpania limitu miejsc.