Torba wykonana z niepotrzebnych banerów reklamowych, butelki przerobione na koc, meble zrobione z palet. To wszystko przykłady upcyklingu, czyli jednej z wersji recyklingu, która polega na tym, że po przetworzeniu odpadów otrzymuje się produkt o większej wartości niż przedmiot pierwotny. Z okazji obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi na UW odbyły się warsztaty z upcyklingu ubrań.

22 kwietnia na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się pilotażowa akcja „Upcykling z UW”, czyli cykl warsztatów skierowanych do całej wspólnoty akademickiej. Od kwietnia do czerwca organizatorzy zaplanowali sześć terminów warsztatów „Personalizacja i naprawa ubrań”. Pierwszy warsztat odbędzie się właśnie w Dniu Ziemi.

 

Dzięki wsparciu specjalistów z Makerspace@UW będzie można naprawić i przerobić ubrania. Uczestnicy poznają np. niektóre z technik nadruku na tkaninach oraz pomysły na wykorzystanie materiałów pasmanteryjnych do ozdabiania odzieży.

Terminy i miejsce warsztatów:
  • 22 kwietnia, godz. 9.00–12.00, Makerspace@UW, ul. Ludwika Pasteura 5, budynek B, I piętro;
  • 22 kwietnia, 13.00–16.00, Wydział Neofilologii UW, ul. Dobra 55, sala 1.242;
  • 13 maja, 9.00–12.00, Wydział Neofilologii UW, ul. Dobra 55, sala 2.019;
  • 13 maja, 13.00–16.00, Makerspace@UW, ul. Ludwika Pasteura 5, budynek B, I piętro;
  • 10 czerwca, 9.00–12.00, Wydział Neofilologii UW, ul. Dobra 55, sala zostanie podana w późniejszym terminie;
  • 10 czerwca, 13.00–16.00 Makerspace@UW, ul. Ludwika Pasteura 5, budynek B, I piętro.

Uczestnicy proszeni są o przyniesienie dowolnych ubrań do przeróbki. Nie trzeba przynosić ze sobą akcesoriów do szycia oraz dodatkowych materiałów – będą one dostępne na miejscu. Przed warsztatem warto zastanowić się nad koncepcją artystyczną przerabianej odzieży. W ramach inspiracji można przejrzeć tablicę przygotowaną przez zespół Makerspace.

 

Zajęcia będą prowadzone w budynku UW przy ul. Dobrej 55 oraz na Kampusie Ochota. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz internetowy.

Warsztaty są organizowane przez Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego, działający przy Centrum Współpracy i Dialogu UW, pod patronatem Platformy Zielonego Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego.