– Wojna dotyka absolutnie wszystkich, również studentów – mówi Mykhailo Dashchenko, student europeistyki na UW, współorganizator i koordynator wystawy „Dzisiaj książka, jutro broń” przedstawiającej młodych bohaterów wojny w Ukrainie. 

Mykhailo Dashchenko studiuje europeistykę na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Wraz z grupą innych Ukraińców będących częścią wspólnoty Uniwersytetu Warszawskiego oraz Samorządem Studentów UW zorganizował on wystawę „Dzisiaj książka, jutro broń”.

 

– Chcemy pokazać społeczeństwu, że wojna dotyka absolutnie wszystkich – również studentów – mówi Mykhailo Dashchenko.

 

Bohaterami ekspozycji są studenci, którzy brali lub biorą udział w obronie Ukrainy.

 

Zdecydowałem się wstąpić do szeregów obrońców Ukrainy od razu po pierwszych ostrzeżeniach w mediach. Jednak pierwszego dnia inwazji na pełną skalę zostałem odrzucony w miejscowej kwaterze wojskowej ze względu na mój młody wiek (19 lat).

 

Przez kilka tygodni pełniłem obowiązki ochotnika w tej samej bazie wojskowej, aby chociaż w jakiś sposób pomóc. Później nadarzyła się okazja wstąpienia do pułku „Azow”, z czego skorzystałem i jestem w tej jednostce do dziś.

 

Swoją decyzję uważam za bezpośredni obowiązek wobec państwa i narodu. Planuję wrócić do nauki i spokojnego życia zaraz po naszym całkowitym zwycięstwie. Podczas pobytu w pułku i bezpośrednio w strefie walk zrozumiałem wiele ważnych w życiu spraw i zdobyłem ważne dla siebie doświadczenie.

 

To jedna z historii przedstawionych na wystawie. Opowiada ją 20-letni Bohdan Sydoruk, student stosunków międzynarodowych z Akademii Ostrogskiej.

Niewydane dyplomy

Wystawie towarzyszy również wystawa inicjatywy „Unissued diplomas”, adoptowana przez studentek UW. Jej część mówi o studentach, które zginęli w trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

 

– Na początku lutego otrzymaliśmy wiadomość dotyczącą genialnej inicjatywy „Unissued diplomas” i propozycji dołączenia do tego międzynarodowego projektu. „Unissued diplomas” zjednoczył ogromną społeczność ukraińskich studentów z całego świata, aby jeszcze raz przypomnieć i zwrócić uwagę na wojnę w Ukrainie. Ta wojna dotyka wszystkich. Giną niewinni ludzie. My, jako Ukraińcy za granicą, po prostu nie mogliśmy przejść obojętnie wobec tego projektu – mówią współorganizatorki wystawy, Viktoriia Nechypor, studentka na Wydziale Archeologii UW,  oraz Iryna Strusevych, studentka na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

 

Wsparcie Ukrainy

Bohaterami zorganizowanej na UW wystawy są zwykli studenci, których życie radykalnie się zmieniło po 24 lutego 2022 roku. – Ktoś z nich może być naszym przyjacielem – podkreśla Mykhailo Dashchenko, dodając: – Inspiracją do zorganizowania wystawy była chęć wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją, a także wsparcie ukraińskiej fundacji Збережи життя в Україні, która specjalizuje się w dostarczaniu sprzętu medycznego bezpośrednio w rejony aktywnych walk. 

Wystawa jest także wstępem do przyszłej zbiórki funduszy na 100 apteczek, organizowanej przez Samorząd Studentów UW, która rozpocznie się 11 kwietnia.

 

Wystawę można było obejrzeć do 14 kwietnia przed Starą Biblioteką na kampusie UW.