13 czerwca w Ogrodzie Botanicznym UW zakwitło dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) – roślina tropikalna, której okazały kwiatostan można podziwiać raz na kilka lat. Pełny rozkwit było widać około godz. 21.00. Dziwidło można zobaczyć w szklarni ogrodu lub online.
Dziwidło olbrzymie to wyjątkowa roślina w kolekcji Ogrodu Botanicznego UW. Pochodzi z wilgotnego lasu równikowego Sumatry.
– Podobnie jak inne rośliny z rodziny obrazkowatych, jego kwiatostan w postaci dużej kolby otoczony jest liściem podkwiatostanowym. Niesamowita jest wielkość całego kwiatostanu – bywa, że osiąga 2 metry wysokości i ponad 1,5 metra szerokości – informują pracownicy Ogrodu Botanicznego UW.
Kwiatostan i liście wyrastają z podziemnej bulwy, która rok temu ważyła 27 kg. – Kwiaty zapylane są głównie przez owady wabione bardzo mocnym zapachem padliny, który jest potęgowany przez podwyższoną temperaturę wewnątrz kwiatostanu, ale też i jego wysokość. Zapach rozchodzi się na duże odległości, żeby w szybkim tempie zgromadzić możliwie najwięcej zapylaczy – dodają.
To pierwszy przypadek kwitnienia dziwidła w ogrodzie botanicznym w Polsce. Kwitnienie wzbudziło ogromne zainteresowanie. 13 czerwca na wejście do szklarni trzeba było czekać w kolejce około 2,5 godziny. Ostatni goście wyszli z ogrodu 14 czerwca po godz. 3 nad ranem.
Roślinę można zobaczyć w szklarni tropikalnej Ogrodu Botanicznego UW od 10.00 do 20.00 lub online:
Zapis wcześniejszej transmisji >>
Proces przekwitania
Pracownicy Ogrodu Botanicznego poinformowali o rozpoczęciu przekwitania, które rozpoczęło się 14 czerwca nad ranem. – Proces przekwitania został zauważony po północy, około godz. 1.00, kiedy brzegi pochwy kwiatostanowej zaczęły tracić turgor i przewieszać się w dół. Wczoraj, najwyższa zanotowana temperatura u szczytu kolby kwiatostanowej to 41,6°C. – napisali na profilu ogrodu na Facebooku.
Aktualne informacje na temat kwitnienia/przekwitania dziwidła >>