Jednym z warunków studiowania cudzoziemców na UW jest wykazanie się znajomością języka polskiego lub angielskiego przynajmniej na poziomie B2. W ostatnich dniach kandydaci po raz pierwszy przystąpili do egzaminów online, wykorzystując do tego nowe narzędzie. Dzięki internetowej łączności audio-wideo egzaminy przebiegały tak, jak w rzeczywistych warunkach.

Kandydaci, którzy nie mają odpowiednich certyfikatów, mają możliwość przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kompetencje językowe na poziomie B2 (Central Foreign Language Proficiency Examination at the University of Warsaw). W ciągu kilku ostatnich dni egzaminatorzy ze Szkoły Języków Obcych UW przeprowadzili na ogólnouniwersyteckiej e-learningowej platformie serię egzaminów w języku angielskim. Wykorzystali do tego specjalnie przygotowany system do wideokonferencji i webinariów. W egzaminach wzięło udział ponad trzydziestu kandydatów na studia z krajów takich jak Chiny, Nepal, Ekwador czy Azerbejdżan.

 

Centralny egzamin językowy z języka angielskiego online to innowacja w procesie rekrutacji dla cudzoziemców na studia na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Do przeprowadzenia egzaminów Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW przygotowało system dostępny na ogólnouniwersyteckiej platformie e-learningowej. Ta nowa funkcjonalność została opracowana w ramach projektu „e-UW – rozwój e-usług Uniwersytetu Warszawskiego związanych z edukacją”. Przy egzaminach współpracowały ze sobą Biuro ds. Rekrutacji, SZJO oraz COME.

 

Sesje online odbywały się w sali wideokonferencyjnej COME, gdzie dwóch egzaminatorów z SzJO łączyło się przez system webinarowy z umówioną na określoną godzinę osobą z zagranicy. Kandydat widział osoby egzaminujące oraz slajdy z zestawami zadań. Rozmowy trwały po 30 minut.

 

– Egzamin przez internet przebiegł sprawnie i bez większych problemów. Zrobiło to na mnie duże wrażenie, gdy łączyliśmy się najpierw z Nepalem, za chwilę z Tadżykistanem, a potem z Chinami i rozmawialiśmy tak, jakbyśmy byli w jednym pomieszczeniu, a jednocześnie widzieliśmy się nawzajem i mieliśmy na ekranie pytania egzaminacyjne – mówi dr Sylwia Kossakowska-Pisarek z SzJO.

 

Nowe narzędzie zostało również wykorzystane w czasie językowych egzaminów ustnych kandydatów zagranicznych, którzy chcieli się dostać na tzw. rok bazowy Foundation Year.

 

Zarządzenie rektora w sprawie potwierdzenia znajomości języka obcego wymaganego od cudzoziemców w procesie rekrutacji