Czy uniwersytet to miejsce odpowiednie dla dzieci? Czy kilkulatki mogą zrozumieć tajniki anatomii, badać istotę czarnych dziur i zrozumieć zasady mechaniki? Rektorzy największych polskich uczelni wezmą udział w dyskusji o znaczeniu Uniwersytetu Dzieci w kontekście popularyzacji nauki. Dla dzieci wykład zatytułowany „Czy można prowadzić wykopaliska na niebie?” poprowadzi dr Tomasz Rożek. Wstęp jest wolny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

 

27 maja w czasie uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Uniwersytet Dzieci odbędzie się panel ekspercki. Wezmą w nim udział: prof. Marcin Pałys, rektor UW; prof. Jolanta Choińska-Mika, prorektor UW; Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, a także rektorzy uczelni współpracujących z Uniwersytetem Dzieci: prof. Stefan Kwiatkowski, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie; prof. Jerzy Andrzej Przyborowski, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego; oraz Robert Firmhofer, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik. Dyskusję poprzedzi wykład Karoline Iber – sekretarz generalnej Europejskiej Sieci Uniwersytetów Dziecięcych z Wiednia, która od kilkunastu lat bada to, jak dzieci zmieniają uniwersytet i sposób myślenia o komunikowaniu nauki.

 

Uroczystość będzie połączona z wręczeniem nagród Fundacji Uniwersytet Dzieci najlepszym wykładowcom roku za zajęcia w roku akademickim 2016/2017. Nagrodę przyznają dzieci za najciekawszy wykład i warsztaty.

 

Dyskusje i wręczenie nagród odbędą się 27 maja w godz. 10.15-14.00 w Sali Senatu w Pałacu Kazimierzowskim na kampusie głównym UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

 

Na zakończenie dr Tomasz Rożek wygłosi wykład otwarty dla dzieci „Czy można prowadzić wykopaliska na niebie?”. Odbędzie się on o godz. 14 w Auditorium Maximum na kampusie głównym. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja przez internet.

 

Więcej informacji

fundacja.uniwersytetdzieci.pl