Tegoroczny, 15. przegląd odbywa się w niezwykłym roku, gdy w górach wysokich działy się rzeczy, które odbiły się głośnym echem na całym świecie, a które dotyczyły również polskich wpinaczy. Na wielu krajowych festiwalach górskich tematy te były szeroko omawiane, u nas znajdując odzwierciedlenie w prezentacji Rafała Froni (zimowe K2) czy pakistańskiego filmu „Tomasz Mackiewicz”. Z kolei Łukasz Kocewiak opowie o swojej ambitnej samotnej wyprawie na Noszak i o niezwykłych okolicznościach, w jakich się ona odbywała. Tu też pojawia się głośny międzynarodowy wątek, pierwszego wejścia na ten szczyt Afganki.
Tym razem wśród gości dominują panie – nie bez powodu, bo Miłka Raulin jako siódma i najmłodsza Polka ukończyła w tym roku Koronę Ziemi, Monika Witkowska zdobyła swój kolejny ośmiotysięcznik – Manaslu, a Anna Czerwińska obchodzi 50-lecie przygody z górami, i stąd w programie jej benefis, który na festiwalu w Lądku Zdroju cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Dla zaawansowanych turystów górskich przygotowano też coś interesującego – Bartosz Malinowski przybliży ideę Wielkiego Szlaku Himalajskiego, a firma Mountainfreaks opowie o specyfice wchodzenia na coraz popularniejszy wśród Polaków pięciotysięcznik – Kazbek.
Repertuar filmowy został zdominowany przez kilka głośnych produkcji zachodnich. Cykl Reel Rock Tour od lat cieszy się uznaniem wśród fanów wspinaczki skałkowej, podobna w swym charakterze jest też druga amerykańska superprodukcja, Dawn Wall, przybliżająca klasyczne przejście najtrudniejszej drogi wielowyciągowej na świecie. Zupełnie inny, choć równie wybitny jest film „Mountain” obrazujący majestat gór oraz człowieka szukającego w nich najśmielszych wyzwań. Całość spięta jest wspaniałą muzyką klasyczną, skomponowaną specjalnie dla potrzeb filmu. Tradycyjnie będzie też kilka filmów zachodnich pozyskanych z festiwalu w Lądku Zdroju, tym razem pod tytułem „Lądek Film Tour”. Szczególnie godny polecenia jest Magnetic Mountains poruszający odwieczny dylemat nad sensem podejmowania ekstremalnej wspinaczki, a wypowiadają się w nim takie sławy, jak Chris Bonington czy Steve House.
Na zakończenie warto też wspomnieć o kilku polskich filmach. Wśród nich wyróżnia się obraz „Ostatni górale” traktujący z ogromnym pietyzmem o osobach wykonujących ginące już zawody. Dla miłośników Tatr i podhalańskiej kultury jest pozycją obowiązkową. Inne filmy, także warte wzmianki to: „Legenda Klimka” (o okolicznościach powstania słynnego radiotelefonu Klimek) czy najnowszy film Darka Załuskiego, którego tytuł tłumaczy wszystko: „Korona Polski boso.”
Jak zwykle podczas przeglądu będzie funkcjonowało stoisko z wydawnictwami górskimi, a skoro niemal każdy z prelegentów napisał książkę, to okazji do zbierania autografów nie zabraknie. Sponsorzy przygotowali zaś szereg upominków.
W organizację przeglądu zaangażowane jest Centrum Europejskie UW.
Przegląd odbędzie się 7-9 grudnia w warszawskim kinie Wisła przy Placu Wilsona 2.
Więcej informacji