Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na wykład prof. Andrzeja Wysmołka pt. „Grafen – zabawka naukowców, czy nadzieja ludzkości?”.
Wykład odbędzie się 15 kwietnia o godzinie 17.00 w Auditorium Maximum przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28. Organizatorka wykładu: Joanna Oździńska, tel.: 22 55 20 601, 608 306 503.
W zapowiedzi wykładu prof. Andrzej Wysmołek pisze:
„O grafenie głośno jest nie tylko w czasopismach naukowych. Z radia, telewizji, prasy i internetu, docierają do nas coraz to nowe ekscytujące informacje o unikatowych właściwościach i nowych pomysłach zastosowania grafenu w różnych dziedzinach życia.
Co sprawia, że grafen wzbudza tak duże zainteresowanie? Dlaczego jego prawdziwa kariera zaczęła się dopiero na początku tego tysiąclecia, skoro pierwsze doniesienia o jego wytworzeniu pochodzą z lat 60. ubiegłego wieku? Czy wynika to z tego, że badaniem grafenu zajęli się wyjątkowi badacze i jednocześnie świetni popularyzatorzy, nagrodzeni w 2010 r. Nagrodą Nobla? Jakie właściwości grafenu pobudziły środowisko naukowe najbardziej? Czy to, że w grafenie elektrony zachowują się tak jakby przeszły „dietę cud”, tracąc swoją masę bez utraty ładunku elektrycznego, ma znaczenie dla potencjalnych zastosowań? Czy może ważniejsze jest to, że jest to najcieńszy, niewiarygodnie wytrzymały mechanicznie, świetnie przewodzący ciepło i prąd elektrycznych materiał? Jakie są szanse na to, że grafen zadomowi się w telefonach komórkowych, komputerach, samochodach, samolotach, urządzeniach medycznych, bateriach słonecznych i wielu innych rozwiązaniach proponowanych przez naukowców?
Na wykładzie, ilustrowanym pokazami, postaram się odpowiedzieć na te pytania, nawiązując do najbardziej spektakularnych właściwości grafenu i ich znaczenia dla zastosowań.”
Prof. Andrzej Wysmołek reprezentuje doświadczalną fizykę ciała stałego i jest specjalistą w zakresie fizyki półprzewodników. Pracuje jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki UW. Prowadzi badania własności optycznych i magnetooptycznych półprzewodników. Jego dorobek naukowy liczy 120 prac opublikowanych w wysokiej rangi czasopismach naukowych. O wysokiej pozycji profesora w międzynarodowym środowisku fizyków świadczą liczne zaproszenia do wygłaszania wykładów na konferencjach i sympozjach. Od 2008 r. jest prodziekanem ds. studenckich Wydziału Fizyki UW.