Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych – będzie można obejrzeć w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).

 

– Więkoszść osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”. Wydarzenie daje szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality, który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty. Dopełnieniem wystawy jest wykład opisujący w skondensowany sposób życie i całą drogę twórczą tego znakomitego artysty.

 

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK) Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK).

 

Organizatorzy: Fundacja „Beksiński”, Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historyczne w Sanoku. Partner wystawy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.

 

Wystawę można oglądać od 20 marca do 9 kwietnia (pon.–pt. w godz. 10-20, nd. w godz. 10-21) w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66) w sali wystawowej na parterze.

 

Obowiązują bilety wstępu.

 

Więcej informacji

www.buw.uw.edu.pl