To tytuł wykładu z cyklu „Zapytaj fizyka”, który wygłosi prof. Piotr Fita z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki UW.

Do niedawna za impulsy ultrakrótkie uważano impulsy światła laserowego, których czas trwania mierzono w femtosekundach, czyli jednej miliardowej jednej milionowej części sekundy. Tegoroczną nagrodę Nobla z fizyki przyznano za osiągnięcia naukowe związane z wytwarzaniem i wykorzystaniem impulsów trwających jeszcze krócej – tak krótko, że ich czas trwania trzeba mierzyć w jednostkach tysiąc razy krótszych niż femtosekunda, czyli w attosekundach. Wytwarzane laserowo attosekundowe impulsy promieniowania są to najkrótsze zdarzenia, jakie człowiek potrafi kontrolować.

W trakcie spotkania „Jeszcze krótsze niż ultrakrótkie – Nobel 2023” będzie można dowiedzieć się czym są impulsy attosekundowe, w jaki sposób można je wytwarzać oraz co mówią nam one otaczającej nas materii.

Wykład odbędzie się 23 listopada o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW przy ul. Pasteura 5.

Szczegółowe informacje dotyczące spotkania dostępne są na stronie Wydziału Fizyki.