Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej, Uniwersytet Warszawski oraz New Bulgarian University zapraszają na konferencję naukową „Attitudes and Practices of Care in Central and Eastern Europe in the 21st Century” (Postawy i Praktyki troski w Europie Środkowej i Wschodniej w XXI wieku).
Językami konferencji będą: polski, angielski i bułgarski. Konferencja odbędzie się 15 maja w formie hybrydowej i transmitowana będzie na platformie Facebook i YouTube. W jej trakcie planowane są trzy moderowane panele: Literary interpretations of CARE (Literacka interpretacja TROSKI), Legal interpretations of CARE (Prawne interpretacje TROSKI) i Educational and practical dimensions of CARE (Edukacyjny i praktyczny wymiar TROSKI). Uczestnicy konferencji będą zastanawiać się nad rozwojem idei troski i jej realizacji w praktyce społecznej i instytucjonalnej, kulturze, języku, edukacji, polityce, prawodawstwie, ochronie środowiska i innych dziedzinach.
Ponadto podczas konferencji odbędzie się spotkanie z gośćmi specjalnymi na temat praktyk troski: panią Miwą Maruyamą, aktywistką i wykładowczynią na Uniwersytecie Jagiellońskim, oraz panem Manolem Peykovem, wydawcą i aktywistą, któremu bułgarskie radio Darik nadało tytuł Mężczyzny Roku 2022 za jego zaangażowanie na rzecz wysiedleńców z Ukrainy.
Szczegółowe informacje oraz program konferencji można znaleźć na stronie Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW.
Honorowy patronat nad konferencją objął Rzecznik Praw Obywatelskich RP.