Międzynarodowa konferencja “Open Research Data: Implications for Science and Society” („Otwarte dane badawcze dla nauki i społeczeństwa”) jest skierowana do wszystkich osób zainteresowanych zarówno korzystaniem z otwartych danych badawczych, jak i udostępnianiem swoich danych międzynarodowej społeczności, a także do osób odpowiedzialnych za politykę zarządzania danymi w ośrodkach naukowych i do pracowników instytucji finansujących badania. Rejestracja uczestników odbywa się przez stronę internetową konferencji (https://opendataconference2015.pon.edu.pl/registration/) i będzie trwać do 30 kwietnia 2015.

 

O otwartych danych i ich wpływie na naukę i społeczeństwo będą w czasie konferencji rozmawiać wybitni eksperci z całego świata. Konferencję otworzą Jean-Claude Burgelman z Komisji Europejskiej (Head of Unit, DG Research and Innovation) oraz Włodzisław Duch, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Swoje wystąpienia zapowiedzieli również Tim Smith z CERN, Martin Hamilton z Jisc, Mark Parsons z Research Data Alliance, Kevin Ashley z Digital Curation Center, Giulia Ajmone-Marsan z OECD oraz Daniel Hook reprezentujący Figshare.

 

Dane badawcze są coraz częściej wymieniane jako jeden z najważniejszych zasobów powstających w działalności naukowej, obok książek, artykułów i innych publikacji. Wszędzie na świecie bezpieczna archiwizacja i otwarte udostępnianie danych stają się coraz istotniejszym elementem polityki naukowej. Otwierania dostępu do danych badawczych oczekują od naukowców rządy i instytucje odpowiedzialne za finansowanie nauki w USA i Europie, w tym także Komisja Europejska. Warszawska konferencja ma szansę stać się forum wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk. Wśród uczestników znajdą się zarówno naukowcy, jak i pracownicy bibliotek akademickich, reprezentanci administracji naukowej i organizacji wspierających rozwój nauki oraz przedstawiciele firm aktywnych na polu komunikacji naukowej.

 

Organizatorem konferencji jest Platforma Otwartej Nauki, działająca w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Konferencja odbędzie się 28–29 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 55/56.