Na Stadionie Narodowym odbędzie się 18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jak co roku w wydarzeniu biorą udział wydziały i koła naukowe Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem wiodącym imprezy jest „czas”.
Zapraszamy na stanowiska uniwersyteckich jednostek.
wydziały
Wydział Fizyki UW – stanowisko D3
Jak co roku fizycy przygotowali dla gości mnóstwo atrakcji. Pomiary radioaktywności, porównywanie promieniotwórczość starych przedmiotów za pomocą licznika Geigera, test refleksji, eyetracker, ogniowe tornado i pokaz przyrządów astronomicznych to tylko niektóre z nich.
Wydział Geologii UW – stanowisko A38
U geologów będzie można zobaczyć, jak wyglądał pierwszy czworonóg, który wyszedł z wody na ląd, a także dowiedzieć się więcej o pochodzeniu ropy naftowej.
Wydział Chemii UW – stanowisko A43
Co to jest szkło wodne i jak reaguje z jonami metali? Gdzie przebiega granica między cieczą i ciałem stałym? Czy raz zmętniona ciecz może stać się ponownie przezroczysta? To tylko część pytań, na które – za pomocą pokazów i eksperymentów – odpowiedzą reprezentanci wydziału.
Wydział Biologii UW – stanowisko A44
Amatorzy biologii poznają główne teorie starzenia się komórek i pojęcia niezbędne do zrozumienia tego procesu. Zobaczą pod mikroskopem różne stadia zarodkowe, spróbują rozpoznać odgłosy poszczególnych ptaków i dowiedzą się, jak funkcjonuje pamięć. Na dzieci czekają zabawy z barwnikami roślinnymi i nagrody.
Wydział Psychologii UW – stanowisko E11
Pracownicy i studenci wydziału zapraszają na warsztaty z logorytmiki, emisji i higieny głosu. Opowiedzą, jak bada się postawy jawne i utajone i jaki wpływ na mowę człowieka ma czas. Na najmłodszych czeka kącik aktywności.
koła naukowe
Koło Naukowe Optyki i Fotoniki Wydziału Fizyki UW – stanowisko E16
Na stanowisku koła naukowego dowiemy się m.in., jak przebiega zapis danych na płycie CD, czy można śpiewać światłem, czym jest spektroskop optyczny, jak bezpiecznie przesłać informacje za pomocą światłowodu. Entuzjaści optyki i fotoniki opowiedzą też, jak pokonać laserowy system zabezpieczeń.
„SKFiz” – Studenckie Koło Wydziału Fizyki UW – stanowisko A69
Studenci Wydziału Fizyki pokażą, jak skonstruować działo magnetyczne, udowodnią, że czas można mierzyć na wiele sposobów i dadzą pokaz niezwykle efektownych wyładowań elektrycznych.
Koło Naukowe Archeologii Podwodnej Instytutu Archeologii UW – stanowisko B27
Uniwersyteccy archeolodzy opowiedzą o historii nurkowania, eksploracji głębin, a także o tym, jak ważny jest czas w pracy archeologa podwodnego. Chętni będą mogli się przekonać, że rysowanie pod wodą nie jest takie proste, jak się wydaje.
Koło Naukowe Bioarcheologii Instytutu Archeologii UW – stanowisko B28
Na stanowisku przyjrzymy się narzędziom archeologicznym, dowiemy się, w jaki sposób dochodzi do spopielenia kości i zobaczymy makietę grobu ciałopalnego.
Koło Naukowe Archeologii Doświadczalnej Instytutu Archeologii UW – B30
Studenci opowiedzą m.in. o „średniowiecznych tabletach”, krzemieniarstwie i pradziejowym rozpalaniu ognia. Zainteresowani dowiedzą się m.in., jak można obliczyć wiek wykopaliska, poznają też stosowane w archeologii metody datowania.
Koło Naukowe „Mare Nostrum” Instytutu Archeologii UW – B32
Amatorzy archeologii poznają egejskie techniki tkackie, spróbują swoich sił w wyrabianiu biżuterii z gliny, szkła i drewna, a także będą mogli uczestniczyć w powstawaniu prawdziwego fresku, wykonywanego przy użyciu technik starożytnych.
Koło Naukowe „Szarkun” Instytutu Archeologii UW – B33
Wszystkich, których fascynuje archeologia Bliskiego Wschodu i Kaukazu, zapraszamy do stoiska koła „Szarkun”. Studenci opowiedzą o kaligrafii arabskiej, piśmie klinowym i pieczęciach cylindrycznych Bliskiego Wschodu. Chętni będą mogli zrobić sobie orientalny tatuaż z henny.
Koło Naukowe Starożytnego Egiptu „KeMeT” Instytutu Archeologii UW – stanowisko B34
Członkowie koła opowiedzą m.in. o modzie Starożytnego Egiptu. Każdy, kto podejdzie do stanowiska, będzie mógł napisać swoje imię za pomocą hieroglifów, a także przejść krótki kurs mumifikacji.
Piknik Naukowy odbędzie się 31 maja w godzinach 11.00 – 20.00. Wstęp wolny.Więcej informacji