Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Nad przebiegiem konkursu czuwa Jury, któremu przewodniczy prof. Marek Łaziński z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
12 października rozpocznie się szósta edycja Młodzieżowego Słowa Roku. Tegoroczna odsłona plebiscytu zorganizowana zostanie w odświeżonej formule – głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku odbędzie się w dwóch etapach, przyznana zostanie także Nagroda Jury dla słów wyróżniających się pod względem oryginalności i trafności.
Do 7 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl, będzie można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Mile widziane są również przykłady ich użycia. Następnie Jury plebiscytu dokona analizy nadesłanych zgłoszeń i 15 listopada zaprezentuje finałową dwudziestkę słów (będą to słowa najczęściej zgłaszane, a jednocześnie zgodne z regulaminem).
Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl uruchomiony zostanie formularz głosowania. Za jego pomocą będzie można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem głosujących zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2021. Ten etap plebiscytu zakończy się o północy 30 listopada.
Dodatkowo z puli zgłoszeń pierwszego etapu Jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo i przyzna Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.
Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia. Informacje szczegółowe na temat zasad udziału w plebiscycie i przebiegu konkursu znajdują się w regulaminie dostępnym pod adresem: https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/Regulamin.
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 r. Inicjatywa wspiera popularyzację języka polskiego i wywiera duży wpływ na współczesną polszczyznę. Zwycięskie słowa z lat ubiegłych to: sztos, XD, dzban i alternatywka. Jury co roku przyznaje także wyróżnienia i wybiera słowa, które zasługują na szczególną uwagę. Ich listę można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.
Więcej informacji na temat Młodzieżowego Słowa Roku znajduje się na stronie: https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku.
Film promocyjny tegorocznej edycji plebiscytu: https://www.youtube.com/watch?v=ecKRsaLWaPo.