23 stycznia Instytut Kultury Polskiej zaprasza na spotkanie z cyklu „Przed końcem”. Tym razem tematem będą związki wojny i militaryzmu ze środowiskiem naturalnym. Susze, głód i inne problemy związane ze zmianami klimatu mogą sprzyjać konfliktom. Z kolei efekty wojny bywają destrukcyjne dla środowiska poprzez skażenie gleb czy zniszczenie ekosystemów. Zdarza się też, że aktywiści na rzecz przyrody i klimatu doświadczają przemocy.

 

W najbliższym spotkaniu z cyklu „Przed końcem” będą omawiane kwestie, takie jak: konsekwencje naturalizacji wojen i militaryzacji we współczesnej kulturze, koszty środowiskowe generowane przez przemysł zbrojeniowy, ekofaszyzm i przechwytywanie ekologicznej retoryki przez ruchy autorytarne, zagrożenie wojną i ludobójstwem klimatycznym, pacyfizm oraz ruchy na rzecz pokoju i rozbrojenia.

 

W dyskusji wezmą udział: Sebastian Cichocki (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), prof. Lech M. Nijakowski (Instytut Socjologii UW); dr hab. Marta Rakoczy (IKP UW).

Spotkanie odbędzie się 23 stycznia w Instytucie Kultury Polskiej UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) w godz. 17.30-19.30.

 

„Przed końcem” to cykl wykładów, debat, prelekcji o tematyce klimatycznej, organizowany przez Instytut Kultury Polskiej. Trwa jego druga odsłona.

 

Celem cyklu jest umożliwienie rozmowy o uwarunkowaniach kryzysu klimatycznego i sposobach radzenia sobie z nim. W roku akademickim 2019/20 zostaną jeszcze poruszone kwestie, takie jak: źródła energii, formy oporu, transport.

 

Szczegółowe informacje >>