Świadomy namysł nad feminizmem jako postawą i sposobem myślenia zaczął się w Polsce po 1989 roku. Trudno wskazać jednoznaczną datę – w planie społecznym można ją wiązać ze sporem o wprowadzenie ustawy antyaborcyjnej (1993), a w porządku refleksji humanistycznej z dyskusją o „literaturze menstruacyjnej” i powieściach Izabeli Filipiak, Manueli Gretkowskiej czy Olgi Tokarczuk, a następnie ukazaniem się książki Marii Janion „Kobiety i duch inności” (1996).
Warto dziś zadać pytanie, w jakim miejscu się znajdujemy – jako badacze i badaczki, którzy zajmują się gender studies lub wykorzystują w swoich badaniach perspektywę feministyczną. Gdzie jesteśmy jako społeczeństwo w debacie na temat różnicy płci i równości szans? Co zostało zrobione, co się nie udało, co jest do zrobienia? Ostatnie dwa lata zdominowała backlashowa reakcja na postulaty feministyczne i równościowe odbywająca się pod hasłem „wojny z ideologią gender”. Wykazała ona głębokie uprzedzenia i głęboką niewiedzę na temat feminizmu, społecznego znaczenia płci i refleksji nad tymi zagadnieniami. Tym bardziej potrzebna jest dyskusja o tych kwestiach i ich miejscu w polskim życiu społecznym, kulturze, edukacji i nauce.
Sesja naukowa “Gender nad Wisłą. Perspektywa feministyczna 20 lat później”, na której zostaną omówione powyższe zagadnienia, odbędzie się 18 grudnia w godz. 11.30–19.30 w IKP UW, s. nr 5.
Sesja zapoczątkowuje działanie Polskiego Towarzystwa Genderowego im. Marii Curie-Skłodowskiej i Mikołaja Kopernika. Współorganizuje ją Instytut Kultury Polskiej UW.
Więcej informacji