Tydzień Nauki Francuskiej, organizowany przez Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, to cykl seminariów, konferencji, debat i spotkań poświęconych europejskiej nauce, w języku polskim i francuskim, podczas których odbędzie się dyskusja dotycząca Europy jutra oraz przyszłości francuskich nauk humanistycznych i społecznych.
Współczesny odbiór myśli Foucaulta, geopolityka COVID-19, Europa Środkowa i Zachodnia po 1945 roku czy Europa Roberta Schumana to tylko niektóre z tematów Tygodnia, którego celem jest promocja nauki francuskiej, zaprezentowanie nowych trendów, wzmocnienie francusko-polskiej współpracy akademickiej, ale przede wszystkim zaproszenie przedstawicieli wszystkich dziedzin nauki do spotkania i dialogu.
Założony w 1958 roku przez Michela Foucaulta Ośrodek jest francusko-polską jednostką naukowo-dydaktyczną goszczącą również francuskojęzycznych badaczy Europy Środkowej. Są tu prowadzone interdyscyplinarne projekty w zakresie nauk humanistycznych i społecznych oraz koordynowane prace stworzonej w ramach Sojuszu 4EU+ sieci European Pluralities.
Wśród zaproszonych gości są m.in.: dr Aneta Afelt, prof. Lise Bourdeau-Lepage, prof. Robert Boyer, prof. Alain Brossat, prof. Chantal Delsol, dr hab. Michał Kozłowski, prof. Andrzej Leder, prof. Georges Mink, prof. Joanna Nowicki).
Tydzień Nauki Francuskiej na UW odbędzie się od 15 do 19 listopada na żywo w gmachu Wydziału Neofilologii (ul. Dobra 55, s. 1.007) oraz online za pośrednictwem Zoom, z tłumaczeniem symultanicznym.