„Wizja Uniwersytetu Cyfrowego: Planowanie następnej generacji wsparcia technologicznego badań”

 

18 marca (czwartek) odbędzie się otwarty wykład na temat cyfrowej transformacji uczelni badawczej. Gościem Wirtualnych Seminariów Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW będzie dr Valerie E. Polichar, która od ponad dekady wciela w życie strategię Cyfrowego Uniwersytetu w południowej Kalifornii, w San Diego. Wykład odbędzie się w języku angielskim. Osoby, które są zainteresowane wzięciem udziału w wydarzeniu, powinny zarejestrować się.

 

W 2009 roku Uniwersytet Kalifornijski w San Diego opublikował Blueprint for a Digital University, szeroką wizję badań technologicznych, które wyznaczyły kierunek działań UC San Diego na następne dziesięć lat i doprowadziły do powstania wielu usług kampusowych (cyber-infrastruktura), a także pierwszego na uniwersytecie zespołu badawczego zajmującego się usługami IT i selekcją danych badawczych. Pod koniec 2019 roku, aby odświeżyć strategię i uaktualnić ją o zapotrzebowania nowej dekady, rozpoczęto wieloletni proces, który pozwolił wyobrazić sobie nowy zakres danych badawczych i usług wsparcia obliczeniowego. Podczas czwartkowego wykładu zostanie omówiony ten proces (UCSD) i niektóre tematy wyłaniające się z dyskusji na temat cyfrowej transformacji. Uczestnicy zapoznają się z podejściem, które można zastosować w dowolnej instytucji badawczej, aby wprowadzić w życie wizję Cyfrowego Uniwersytetu oraz opracować własną strategię zmian.

 

Dr Valerie E. Polichar jest starszym dyrektorem ds. akademickich usług technologicznych i starszym specjalistą ds. technologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie psychologii poznawczej oraz posiada doktorat w psychologii eksperymentalnej. W 2010 r. zaangażowała się w kampusowe wysiłki mające na celu zbudowanie zespołu, który zajmuje się cyber-infrastrukturą. Jest też liderem w zespole zintegrowanej infrastruktury cyfrowej, gdzie zajmuje się nowymi technologiami, wspierającymi rozwój badań.

 

Wirtualne Seminaria ICM są kontynuacją corocznej konferencji Supercomputing Frontiers Europe, która w 2021 r. odbędzie się podczas akademickiej przerwy wakacyjnej. Od marca 2020 r. w wirtualnych spotkaniach ICM (SCFE20 + 15 seminariów) wzięło udział przeszło 2400 osób z niemal wszystkich stref czasowych, a stronę supercomputingfrontiers.eu z bibliotekami nagrań prelegentów odwiedziło ponad 15 tys. gości ze 122 krajów.

 

Więcej informacji