„Wybrane zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska” to cykl wykładów prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem od roku akademickiego 1991/1992. Co roku tematem przewodnim są inne, aktualne problemy. Wykładowcami są zaproszeni naukowcy i praktycy, reprezentujący różne obszary wiedzy oraz działalności zawodowej i społecznej. Przedstawiają oni wyniki najnowszych badań oraz przykłady dobrych praktyk, służących ochronie środowiska i wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Te autorskie wykłady ogólnouniwersyteckie skierowane są do studentów uczelni warszawskich, a także do nauczycieli oraz innych zainteresowanych osób. Są też wykładami specjalistycznymi dla Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska.

 

Szczegółowy temat cyklu wykładów w tym roku inspirowany treścią porozumienia zawartego na Konferencji Klimatycznej COP 21 w Paryżu w grudniu 2015 r. brzmi: „Zrównoważony rozwój w teorii i praktyce – Adaptacja do zmian klimatu i odpowiedzialność społeczna”.

 

Jak co roku, wykłady będą się odbywały w czwartki, w godz. 16-18, na Kampusie Ochota, w auli A Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów, ul. Pasteura 5 A.

Harmonogram wykładów w semestrze letnim 2015/201618.02. dr Witold Lenart (UCBS UW) – Adaptacje do zmian klimatu – meandry proceduralne.
25.02. Krzysztof Kamieniecki (Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny) – Odpowiedzialność społeczna wobec wyzwań środowiskowych. Nauka i media.
3.03. Marcin Popkiewicz (Ziemia na Rozdrożu) – Rewolucja energetyczna. Ale po co?
10.03. prof. Zbigniew Karaczun (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) – Czy skuteczna adaptacja do zmian klimatu jest możliwa?
17.03. Emilia Ślimko (Polska Zielona Sieć, Fundacja Otwarty Plan) – Odpowiedzialna konsumpcja żywności w kontekście zmian klimatu i walki z ubóstwem na świecie.
31.03. Andrzej Rajkiewicz (Narodowa Agencja Poszanowania Energii) – Efektywność energetyczna w budownictwie z myślą o klimacie.
7.04. Dorota Zawadzka–Stępniak (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) – Działania NFOŚiGW w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu i adaptacji do tych zmian – doświadczenia instytucji finansującej projekty, aktualna oferta programowa.
14.04. prof. Kazimierz Rykowski (Instytut Badawczy Leśnictwa) – Adaptacje do zmian klimatu i odpowiedzialność społeczna leśników.
21.04. prof. Barbara Szczepanowska (Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa) – Nowe problemy i rozwiązania związane z adaptacją do zmian klimatu na terenach zurbanizowanych.

28.04. ks. dr hab. Ryszard Sadowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) – Chrześcijańska koncepcja odpowiedzialności za środowisko w świetle encykliki Laudato Si’.
5.05. dr Anna Kalinowska (UCBS UW) – Ekosystemy do usług! Adaptacje do zmian klimatu inspirowane przez różnorodność biologiczną.
12.05. Bartłomiej Kolipiński (Towarzystwo Urbanistów Polskich) – Planowanie przestrzenne w kontekście adaptacji do zmian klimatu.
19.05. Jolanta Kamieniecka (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) – Wpływ zmian klimatu na turystykę.
2.06. Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju (30 maja–6 czerwca) – sesja panelowa z udziałem przedstawicieli różnych uczelni: Odpowiedzialność społeczna uniwersytetów w sferze adaptacji do zmian klimatu.