– Inwestycja pozwoli rozwinąć skrzydła naszej spółce. Przez najbliższe co najmniej trzy lata umożliwi nam realizację ambitnego programu badawczego, który skupia się wokół wykorzystania mRNA do celów terapeutycznych – mówi prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowana przez niego ExploRNA Therapeutics podpisała umowę transakcyjną z funduszem inwestycyjnym Black Forest Michała Sołowowa.

ExploRNA Therapeutics jest spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Została założona w 2019 roku przez prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joannę Kowalską i Marka Baranowskiego z UW, we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Jakubem Gołąbem i prof. Dominiką Nowis.

 

To innowacyjna spółka biotechnologiczna, która opracowuje przełomowe technologie modyfikacji mRNA (informacyjnego RNA – kwasu rybonukleinowego powstającego w wyniku transkrypcji na matrycy DNA, będącego kopią roboczą genu). Otwierają one drogę do nowych zastosowań terapeutycznych.

 

Nowa era w medycynie

Ostatnie miesiące pokazały, że czołowe pozycje na linii frontu walki z pandemią COVID-19 zajmują firmy wykorzystujące właśnie technologie mRNA. Terapeutyczne mRNA jest testowane jako produkt leczniczy od ponad 20 lat, jednak dopiero 2 grudnia 2020 roku (w Wielkiej Brytanii) zaaprobowano pierwszy na świecie terapeutyk na bazie mRNA – szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, opracowaną przez BioNTech/Pfizer.

 

Firma BioNTech, kierowana przez prof. Uğura Şahina, to pionier w rozwijaniu terapeutycznego mRNA. Twórcy ExploRNA Therapeutics wiele lat z nią współpracowali. W 2010 roku udzielono BioNTechowi licencji na stosowanie wynalazku zespołu uniwersyteckiej spółki spin-off, polegającego na stabilizacji nietrwałego mRNA.

 

– Jestem pewien, że dopuszczenie pierwszego leku opartego na technologii mRNA otwiera nową erę w medycynie. Należy zwrócić uwagę, że mRNA ma charakter bardzo uniwersalny, można w nim zakodować dowolne białko, a to sprawia, że liczba potencjalnych zastosowań jest w zasadzie nieograniczona – tłumaczy prof. Jemielity.

 

Szczepionki prewencyjne przeciwwirusowe to tylko jedno z zastosowań terapeutycznego mRNA. Następne w kolejce są lecznicze szczepionki przeciwnowotworowe, terapie genetycznych chorób rzadkich czy chorób kardiologicznych. To również różnorodne metody terapeutyczne z wykorzystaniem przeciwciał wytwarzanych w komórkach pacjenta na bazie mRNA. – Takich przykładów jest znacznie więcej. Najnowsze wynalazki naszego zespołu badawczego na Uniwersytecie Warszawskim – z licencją wyłączną na rzecz spółki ExploRNA – to uniwersalna technologia, wielokrotnie poprawiająca efektywność działania mRNA. Dzięki włączeniu się do tego projektu immunologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jesteśmy w stanie sami proponować nowe terapie oparte na tych technologiach – dodaje prof. Jemielity.

 

Spółka ExploRNA istnieje od półtora roku. Obecnie współpracuje z pięcioma globalnymi firmami z sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego. – Kluczem do osiągnięcia kolejnego etapu rozwoju było pozyskanie poważnego inwestora, który umożliwi nam realizację naszych ambitnych planów badawczych – mówi dr hab. Joanna Kowalska z Wydziału Fizyki UW.

 

Kapitał od Black Forest

Black Forest SICAV-SIF S.A. to fundusz inwestycyjny założony i prowadzony przez Michała Sołowowa – przedsiębiorcę z 30-letnim doświadczeniem, wspierającego naukowy i technologiczny rozwój zarówno krajowych, jak i zagranicznych spółek, działającego w wielu branżach i sektorach. W 2020 roku uplasował się na szczycie listy stu najbogatszych Polaków magazynu „Forbes”, a trzy jego spółki – Synthos, Barlinek i Cersanit – notowane są wśród największych polskich prywatnych inwestorów za granicą („Forbes”). Sołowow jest także trzykrotnym wicemistrzem Europy w rajdach samochodowych (European Rally Championship).

 

Wartość aktywów netto funduszu Black Forest przekracza obecnie 4,1 mld euro. Produkty jego spółek sprzedawane są na całym świecie (w ponad 60 krajach, na sześciu kontynentach). W portfolio funduszu znajduje się kilkanaście przedsiębiorstw. Poza wcześniej wspomnianymi są to m.in.: New Era Materials, 3DGence, GeniCore, WP Systems, Tikrow, Komfort, Homla, Outlet Nexterio, North Food, OncoArendi Therapeutics, LifeFlow. Jedną z ostatnich inwestycji grupy kapitałowej Michała Sołowowa jest zakup udziałów w spółce Corab, zajmującej się fotowoltaiką.

 

Współpraca nauki z biznesem

W grudniu Black Forest Michała Sołowowa podpisał umowę transakcyjną ze spółką spin-off UW ExploRNA Therapeutics, kupując 20% jej udziałów (z wartością docelową w wysokości 45% udziałów).

 

– Inwestycja pozwoli rozwinąć skrzydła naszej spółce. Przez najbliższe co najmniej trzy lata umożliwi nam realizację ambitnego programu badawczego, który skupia się wokół wykorzystania mRNA do celów terapeutycznych. Chcemy pokazać różny wachlarz zastosowań tej technologii, zaczynając od szczepionki przeciwnowotworowej. Wkrótce rozpoczniemy kolejne projekty, o szczegółach których nie mogę jeszcze mówić – mówi prof. Jacek Jemielity. – Inwestycję chcemy również wykorzystać do wzmocnienia potencjału badawczego i infrastruktury spółki oraz wzmocnienia jej pod względem organizacyjnym. Jestem przekonany, że nadchodząca dekada będzie stała pod znakiem terapeutycznego mRNA, a ExploRNA Therapeutics dostała dużą szansę, aby stać się częścią nadchodzącego przełomu w medycynie związanego z technologią mRNA – dodaje.

 

Głęboko wierzę, że najbliższa przyszłość to dynamiczny rozwój terapeutycznego mRNA. Niezmiernie się cieszę, że dzięki naszym innowacyjnym pomysłom oraz tej inwestycji mamy szansę stać się częścią tego przełomu w medycynie.

 

prof. Jacek Jemielity, Centrum Nowych Technologii UW, prezes zarządu spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics