Dwa konsorcja z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymały dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Fundusze zostały przyznane na realizację projektów „Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL” oraz „Narodowa Infrastruktura Chmurowa PLGrid dla EOSC – PLGrid ICON”.

Projekt „Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL” otrzymał dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy, w pierwszym naborze, uzyskując najwyższą ocenę ze zgłoszonych projektów. Głównym celem przedsięwzięcia jest dalszy rozwój krajowej inteligentnej cyfrowej infrastruktury badawczej dla humanistyki i nauk o sztuce poprzez utworzenie krajowego ekosystemu prowadzenia interdyscyplinarnych badań nad materiałami archeologicznymi i dziedzictwa kulturowego.

Dofinansowanie w wysokości blisko 58 mln zł umożliwi dalszy rozwój infrastruktury badawczej w polskich ośrodkach naukowych. Na działania przeznaczone dla UW przeznaczono ponad 20 mln zł.

Liderem projektu jest Instytut Podstaw Informatyki PAN. W skład konsorcjum projektowego DARIAH-PL wchodzą także: Uniwersytet Warszawski, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Instytut Badań Literackich PAN, Instytut Historii PAN, Instytut Języka Polskiego PAN, Instytut Slawistyki PAN, Instytut Sztuki PAN, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na Uniwersytecie Warszawskim projekt realizowany jest przez Wydział Archeologii, Wydział Geologii, Wydział Historii, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego oraz Centrum Kompetencji Cyfrowych, które koordynuje prace w ramach projektu.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie CKC.

Projekt „Narodowa Infrastruktura Chmurowa PLGrid dla EOSC – PLGrid ICON” otrzymał dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy, w drugim naborze, również uzyskując najwyższą ocenę ze zgłoszonych projektów.  Jest to projekt, który będzie realizowany w ramach przedsięwzięcia „Narodowa Infrastruktura Chmurowa PLGrid dla EOSC – PLGrid ICON”. Projekt ma na celu zbudowanie infrastruktury chmurowej, umożliwiającej realizację prac badawczo-rozwojowych prowadzonych zgodnie z paradygmatem Otwartej Nauki i dostarczającej rozwiązań odpowiadających na aktualne i przyszłe potrzeby polskiego społeczeństwa, środowiska naukowego i gospodarki.

Liderem przedsięwzięcia jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM UW). Do konsorcjum należą również ACK Cyfronet AGH oraz firma WASCO. Całkowita wartość projektu wynosi 99 mln zł.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie ICM UW.

Konkurs na realizację działań w ramach Inwestycji KPO A2.4.1: Inwestycje w rozbudowę potencjału badawczego w ramach Schematu A: Infrastruktura badawcza – przedsięwzięcia z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej (PMIB) koordynowany był przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI-PIB).

Informacja o zakończeniu oceny wniosków znajduje się pod adresem: https://opi.org.pl.