7 lutego odbędzie się gala wręczenia nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego za najlepszą książkę humanistyczną 2020 r. Wśród publikacji nominowanych do finału konkursu znalazła się monografia „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach”, autorstwa dr hab. Karoliny Wigury z Wydziału Socjologii UW.
Kapituła konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego – wybitnego filozofa i pedagoga, pierwszego rektora Uniwersytetu Łódzkiego – wybrała pięć najlepszych publikacji, spośród 68 zgłoszonych w tym roku prac. Wśród nich jest książka zatytułowana „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach”, autorstwa dr hab. Karoliny Wigury z Wydziału Socjologii UW. Monografię wydało Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR. Praca została zgłoszona do konkursu przez Instytut Socjologii UW.
Problem postawiony w książce jest kluczowy dla zrozumienia klasycznych i współczesnych stanowisk w zakresie polityki, antropologii i socjologii emocji. Autorka słusznie szuka „emocji” w etyce i polityce i znakomicie argumentuje na rzecz tego, że emocja nie eliminuje racjonalności, lecz ją konstytuuje.
Napisał w recenzji prof. Szymon Wróbel z Wydziału „Artes Liberales” UW oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN
Jak podkreślają organizatorzy, celem konkursu jest pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych, powstających w Polsce. Dzieła, które są nominowane do ścisłego finału, za każdym razem prezentują szeroki wachlarz tematyczny. Łączy je jednak to, że w centrum badań naukowców niezmiennie znajduje się człowiek – ze swoimi problemami, ważnymi pytaniami i wyzwaniami, jakie stawia przed nim współczesny świat. Laureat konkursu otrzyma 50 tys. zł, które będzie mógł przeznaczyć na dalszy rozwój naukowy.
Pozostali finaliści 6. edycji konkursu im. prof. Kotarbińskiego:
- dr hab. Mariusz Mazur (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), publikacja: „Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945-1956. Aspekty mentalno-psychologiczne”,
- dr hab. Piotr Rachwał (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II), publikacja: „Ruch naturalny ludności rzymskokatolickiej w Lubelskiem w świetle rejestracji metrykalnej z lat 1582 – 1900”,
- dr hab. Dariusz Śnieżka (Uniwersytet Szczeciński), publikacja: „Kompleksja literatury. Studia staropolskie”,
- Jerzy Zajadło (Uniwersytet Gdański), publikacja: „Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych”.
Gala wręczenia nagrody im. prof. Kotarbińskiego odbędzie się 7 lutego o godz. 17, w studiu PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, skąd będzie transmitowana poprzez:
- FB Nagrody: www.facebook.com/nagrodatk
- FB UniLodz: www.facebook.com/unilodz
- YT UniLodz: www.uni.lodz.pl/filmy