22 kwietnia odbędzie się gala wręczenia nagród IV edycji konkursu „Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego”. W konkursie nagrodzeni zostaną przedsiębiorcy, którzy dzięki tworzeniu innowacji w biznesie, zakładaniu nowych firm czy organizacji społecznych – zmieniają swoje otoczenie.
Konkurs skierowany był do studentów i absolwentów, którzy są przedsiębiorcami, jak również do pracowników UW. Zainteresowani mogli nadsyłać zgłoszenia do 1 marca. Konkurs miał na celu propagowanie działań przedsiębiorczych oraz przedstawienie dobrych praktyk i promowanie pozytywnych przykładów biznesowych wśród przedstawicieli społeczności uczelni, którzy angażują się w tworzenie i rozwijanie firm.
─ Szukamy tych, którzy faktycznie są ponadprzeciętni w sferze biznesu, w sferze kreacji nowych przedsięwzięć, innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych ─ mówi dr Remigiusz Lewandowski, członek kapituły konkursu.
Finalistów IV edycji konkursu wyłoniono w następujących kategoriach:
- Przedsiębiorca społeczny,
- Start-up Roku Uniwersytetu Warszawskiego,
- Innowacja/Innowator Roku,
- Master of Business.
Gala konkursu „Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego” odbędzie się we czwartek, 22 kwietnia, o godz. 17 i będzie transmitowana na kanale YT:
W kategorii Przedsiębiorca społeczny kapituła konkursu wyłoniła następujących finalistów:
- Babki Szyją − start-up, który pomaga kobietom w trudnej sytuacji materialnej, seniorkom, osobom z niepełnosprawnościami, a także kobietom, które musiały opuścić swój kraj.
- Fundacja po DRUGIE − wspiera młodzież i młodych dorosłych (18-25 lat) zagrożonych i dotkniętych problemem bezdomności. Pomaga również młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, patologią i bezradnością.
- Quantum AI Foundation − działa na rzecz wspomagania rozwoju oraz współpracy w obszarach związanych z nauką i nowymi technologiami, przede wszystkim sztuczną inteligencją i komputerami kwantowymi, a także działaniami z obszaru matematyki, informatyki i fizyki. Zrzesza osoby zajmujące się tymi tematami.
W kategorii Start-up roku finalistami zostali:
- ExploRNA Therapeutics Sp. z o.o. − innowacyjna spółka biotechnologiczna (spin-off UW), która opracowuje przełomowe technologie modyfikacji mRNA, otwierające drogę do nowych zastosowań terapeutycznych, w tym prewencyjnych szczepionek przeciwwirusowych oraz szczepionek przeciwnowotworowych.
- Media People Sp. z o.o. Sp. k. − dom mediowy tworzony przez społeczność doświadczonych ekspertów mediowych, marketingowych oraz biznesowych. Media People należy do weCAN, sieci niezależnych firm marketingowych, działających na 16 rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.
- Nomagic – firma zajmuje się robotyzacją procesów logistycznych. Roboty Nomagic przenoszą produkty podczas kompletowania zamówień e-commerce. Zespół Nomagic tworzy algorytmy i oprogramowanie oparte o nowe metody sztucznej inteligencji do sterowania robotami przemysłowymi, dostarczając rozwiązania jako usługę wspomagającą operatorów w najbardziej żmudnych zadaniach.
Finalistami w kategorii Innowacja/Innowator Roku są:
- LifeFlow Sp. z o.o. − spółka sektora med-tech, stworzona przez interdyscyplinarny zespół biomechaników, lekarzy oraz inżynierów IT, który opracował skuteczną technologię nieinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej. Pozwoli ona zmniejszyć o 50-70% liczbę wykonywanych inwazyjnych badań diagnostycznych.
- SatAgro Sp. z o.o. − serwis internetowy SatAgro, który umożliwia wykorzystywanie automatycznie przetwarzanych danych satelitarnych (obserwacji NASA, ESA i prywatnych operatorów) w monitoringu indywidualnych pól uprawnych. Za ich pomocą dostarczane są informacje o aktualnej kondycji upraw oraz ich zróżnicowaniu w przestrzeni i czasie, dzięki czemu użytkownicy, mogą wdrażać techniki rolnictwa precyzyjnego.
- Wahaf Pharma Sp. z o.o. – spółka skupia się na konstrukcji prototypu sensora formaldehydu i etanu z wykorzystaniem ultraczułej absorpcyjnej spektroskopii laserowej. Związki te, o ile występują w nadmiernej ilości w powietrzu wydychanym przez pacjenta, mogą świadczyć o zachodzącym procesie nowotworowym. Badanie powietrza wydychanego z płuc może pozwolić wykryć tę chorobę na wczesnym etapie. Jest nieinwazyjne i bezbolesne. Za pomocą spektroskopii laserowej test próbki powietrza może być wykonany w czasie 2-3 minut.
Wśród finalistów w kategorii Master of Business znalazły się:
- Sygnis New Technologies Sp. z o.o. − firma zajmuje się consultingiem technologicznym, specjalizując się we wdrożeniach technologii addytywnych w firmach i instytucjach naukowych, projektach badawczo-rozwojowych, implementacji standardów Przemysłu 4.0 i realizacji krótkich serii prototypowych w technologii druku 3D.
- Mamastudio − warszawskie studio zajmujące się brandingiem. Przedstawiciele firmy tworzą komunikację wizualną marek. Pracują przy launchach, liftingach oraz rebranding’ach marek. Ich drugim filarem są projekty opakowań oraz systemy informacji wizualnej. Przedstawiciele firmy założyli PKB, czyli Polski Klub Brand Design.
- Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. p. − kancelaria specjalizująca się w sprawach z prawa: karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych oraz pracy. Kancelaria współpracuje z uznanymi specjalistami w swoich dziedzinach, zdobywa międzynarodowe nagrody i wyróżnienia.
IV edycja konkursu „Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego” odbyła się pod honorowym patronatem rektora UW oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. Organizacja wydarzenia jest możliwa dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz firmy Roche Polska.