Już dziś chwilę po godz. 23 na antenie Polskiego Radia można będzie posłuchać kolejnych uniwersyteckich anegdot. Tym razem o lotach balonem. Co mają wspólnego z UW?
Od ponad dwóch stuleci teren kampusu uczelni był dogodnym miejscem do startu balonem. Niektórymi lotami z udziałem naukowców z UW (jak np. lotem do stratosfery w 1938 r. docenta Narkiewicza) interesowała się cała Polska. – Korzystny wiatr od strony skarpy powodował, że balon szybko się wznosił i aeronauci mogli podziwiać panoramę Warszawy, a potem lecieć i lecieć i tak jak w 1872 r. lądować ponad 100 km na wschód od miasta – mówi dr Robert Gawkowski, który co miesiąc na antenie radiowej Jedynki opowiada o historii Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnej Polsce już nie z uniwersyteckiego dziedzińca, ale z udziałem pracowników UW (astronomów, biologów, fizyków) kontynuowano balonowe podróże.
– Prof. Mieczysław Wolfke chciał zorganizować w Polsce stratosferyczny balonowy lot załogowy. Cel sportowy, próba pobicia rekordu wysokości. Jak potoczyła się ta historia? Ile było balonowych wypraw? Na te i podobne pytania odpowiemy w najbliższej audycji. Wysłuchamy także archiwalnych głosów dr. Jana Gadomskiego i Zbigniewa Burzyńskiego, pionierów polskiej awiacji – zapowiada Dorota Truszczak prowadząca audycję „Naukowy zawrót głowy”.
Polskie Radio jest patronem medialnym 200. rocznicy powstania Uniwersytetu Warszawskiego.