Kolejny panel dyskusyjny, który odbył się 3 września w ramach tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu w ramach strefy Uniwersytetu Warszawskiego dotyczył generatywnej sztucznej inteligencji i jej wpływu na robotykę.

 

Połączenie generatywnej sztucznej inteligencji z robotyką, to możliwość stworzenia nowych wyzwań dla współczesnych technologii. Eksperci, którzy wzięli udział w panelu, przedstawili najnowsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki, dokładnie pokazujące, jak sztuczna inteligencja może poprawić zdolności i autonomię robotów.

 

Dyskusja ekspertów nie skupiała się na konkretnej dziedzinie. Objęła ona wiele zastosowań AI w robotyce – w przemyśle, usługach, jak i problemach życia codziennego.

W panelu udział wzięli:

 

Dr inż. Krzysztof Walas, Lider Zespołu Badawczego, IDEAS NCBR Sp. z o. o., Polska

Dr hab. Inż. Tomasz Trzciński, prof. PW, Lider Grupy Badawczej, IDEAS NCBR Sp. z o. o., Polska

Konrad Cop, Technology Lead, United Robots Sp. z o.o., Polska

Łukasz Antczak, Co-Founder, MAB Robotics, Polska

 

Panel poprowadził Borys Woś, Główny Specjalista ds. Projektów B+R, IDEAS NCBR Sp z o.o., Polska

Rozmowa rozpoczęła się od podstawowego w tym temacie pytania o to czym jest generatywna sztuczna inteligencja. Jako pierwszy odpowiedział na nie Tomasz Trzciński, według którego:  – Generatywna sztuczna inteligencja, to nowa działka tego, czym już AI się zajmuje. Skupia się jednak na budowaniu treści, na których podstawie będzie można stworzyć coś nowego, jakiś obraz, film czy plik dźwiękowy. Jest ona oparta na innych podejściach i algorytmach. Odpowiada na pytanie jak uczyć modele, które są w stanie tworzyć nowe treści. Sztuczna inteligencja pomaga tworzyć brakujące dane, które są niezbędne do trenowania robotów. Dzięki niej, do zbierania danych możemy wykorzystywać nie tylko ludzi i ich zachowania, ale też to co daje nam sztuczna inteligencja.

 

Roboty to urządzenia, które funkcjonują i będą funkcjonować wśród ludzi. Jak generatywna sztuczna inteligencja realnie wpływa na fizyczne działanie maszyn? – W  robotyce, do zastosowania sztucznej inteligencji, potrzebujemy bardzo dużej ilości danych. W sytuacji, gdy ich nie mamy, pojawiają się problemy. Roboty mogą zachowywać się w sposób nieracjonalny. Tworzenie algorytmów generatywnej sztucznej inteligencji, pozwoli na wypełnienie tej luki danych, ale to bardzo trudny temat. W robotyce istnieje bardzo duży rozstrzał pomiędzy tym, skąd te dane bierzemy, a tym jak robot może je później wykorzystać – odpowiedział Konrad Cop.

 

Mówiąc o generatywnej sztucznej inteligencji i jej wpływie na robotykę, istotny jest temat bezpieczeństwa. Jak zauważył Krzysztof Walas:  – Dla generatywnej sztucznej inteligencji w robotyce jest jeszcze dużo wyzwań. Dlatego tak ważne są mechanizmy bezpieczeństwa w tych generowanych rozwiązaniach. Przyglądajmy się temu bacznie i miejmy w robocie pewnego „nadzorcę”, który będzie działał równolegle do systemu. To pozwoli działaniom sztucznej inteligencji przechodzić przez pewną „racjonalność”, która ewentualnie zahamuje jego działania. Taki system nadzorczy.

 

Istotnym zagadaniem poruszonym podczas dyskusji była przyszłość relacji człowiek-maszyna. Na ten temat wypowiedział się Konrad Cop: – Pomimo tego, że my zaprojektujemy robota w odpowiedni sposób, zaprojektujemy jego system percepcyjny, zadbamy o każdy element, który ma styczność z człowiekiem, to i tak istnieje pewne ryzyko. Zawsze może wystąpić jakiś problem. W przypadku AI i ChataGPT problem ten nie będzie aż tak drastycznie wpływać na nasze życie. W przypadku robota jest to o wiele większe zagrożenie. Należy pamiętać, że wszystkie dane, które generujemy, są obarczone pewnym ryzykiem.

 

W tym temacie wypowiedział się również Łukasz Antczak, według którego: – Wpływ na generowanie zachowań robotów przez sztuczną inteligencję to zagadnienie, które będzie rozwijać się bardzo dynamicznie. Jeśli chodzi o rozszerzanie zdolności robotów do podejmowania trudnych działań, to pole rozwoju jest olbrzymie. Żyjemy w czasach, w których roboty zaczynają zastępować pewne części ludzkiej pracy i to właśnie dlatego ta sfera rozwija się tak dynamicznie.

 

Na zakończenie i podsumowanie, Borys Woś zapytał ekspertów: Czy generatywna słuszna inteligencja to jeden z najważniejszych czynników wpływających obecnie na robotykę?

 

Prelegenci zgodnie odpowiedzieli, że generatywna sztuczna inteligencja jak najbardziej, może pomóc w robotyce, jest bardzo istotnym elementem, ale nie rozwiąże wszystkich pozostałych problemów.