Dr Magdalena Majewska z Wydziału Chemii UW została laureatką grantu MIT-Poland Lockheed Martin Seed Fund. Wraz z naukowcami z Massachusetts Institute of Technology prowadzić będzie badania nad ciekłymi kryształami.
MIT-Poland Lockheed Martin Fund to program realizowany przez Massachusetts Institute of Technology, którego celem jest umożliwienie nawiązania i rozwoju współpracy wydziałów MIT z polskimi jednostkami w dziedzinach, takich jak m.in. materiały i produkcja, automatyka i robotyka, analiza danych czy zaawansowana elektronika.
Tytuł nagrodzonego projektu to Emulsje ferronematycznych ciekłych kryształów w polimerach do zastosowań w sensorach i powłokach nowoczesnych okien SMART.
Naukowcy zamierzają stworzyć emulsję substancji ciekłokrystalicznych w polimerach, tzw. PDLC, z wykorzystaniem najnowszej generacji ciekłych kryształów – ferronematyków. Nazwa pochodzi od jednej z faz ciekłokrystalicznych tych materiałów, która wykazuje bardzo wysoką względną przenikalność elektryczną.
– Tego typu materiały mogą być wykorzystywane np. do budowy nowoczesnych pamięci komputerowych lub superkondensatorów. Zamierzamy wykorzystać je do tworzenia cienkich, elastycznych filmów, które w przyszłości mogłyby być stosowane np. w nowoczesnych oknach SMART jako aktywne powłoki oszczędzające energię – mówi dr Magdalena Majewska, która otrzymała grant MIT-Poland Lockheed Martin Seed Fund.
Wraz z dr Majewską nagrodzony został również prof. Timothy Swager z Massachusetts Institute of Technology, specjalista w dziedzinie syntezy i wytwarzania funkcjonalnych struktur z miękkich materiałów. Naukowcy będą wspólnie realizować badania nad ciekłymi kryształami na Wydziale Chemii UW oraz w Massachusetts Institute of Technology.
– Grupa prowadzona przez prof. Swagera ma olbrzymie doświadczenie aplikacyjne. Profesor, wraz ze współpracownikami, wytwarza na miejscu sensory i nanourządzenia z opracowanych przez siebie materiałów. Grupa prof. Ewy Góreckiej, w której pracuję, jest w światowej czołówce w dziedzinie badań nad ciekłymi kryształami. Połączenie tych dwóch perspektyw pozwoli nam podzielić się unikatową wiedzą, co może przełożyć się na ciekawe rezultaty – podkreśla badaczka.
Więcej informacji znajduje się na stronie Wydziału Chemii UW >>