Na UW powstanie pięcioczęściowa, dwujęzyczna Encyklopedia Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Prof. Jacek Jadacki z Wydziału Filozofii otrzymał na to przedsięwzięcie grant w konkursie „Odrodzona po latach niewoli – kompendia wiedzy: encyklopedie, słowniki, leksykony, katalogi, etc.” w ramach modułu Fundamenty Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego ogłosiło wyniki konkursu „Odrodzona po latach niewoli – kompendia wiedzy: encyklopedie, słowniki, leksykony, katalogi, etc.” Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Do konkursu zgłoszono 50 wniosków. 3 z nich zostało zakwalifikowanych do finansowania, w tym projekt prof. Jacka Jadackiego z Wydziału Filozofii – „Encyklopedia Szkoły Lwowsko Warszawskiej (logika – ontologia – epistemologia – psychologia – etyka – estetyka)”. Naukowiec wraz z prof. Anną Brożek z Wydziału Filozofii utworzy kompendium wiedzy na temat Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Badacze są autorami wielu publikacji na temat polskiej filozoficznej szkoły naukowej zapoczątkowanej przez Kazimierza Twardowskiego. W 2017 roku prof. Anna Brożek otrzymała grant NPRH na projekt „Inedita Kazimierza Twardowskiego (1866-1938) – twórcy filozoficznej Szkoły Lwowsko-Warszawskiej”. Więcej informacji >>
– Przygotowanie takiego kompendium powinno przyczynić się nie tylko do pokazania w całej okazałości tego niezwykłego fenomenu naszej najnowszej filozofii, lecz także do uświadomienia obecnym pokoleniom Polaków, że żelazny upór motywowanych patriotycznie utalentowanych jednostek w połączeniu z wolą i umiejętnością pracy zespołowej przynieść może w ciągu krótkiego stosunkowo czasu odrodzenie kultury narodowej – mówi prof. Jacek Jadacki.
Publikacja będzie miała pięć części i będzie dostępna w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Planowane części to:
- Idee, problemy i rezultaty (część I)
- Biografie (część II)
- Bibliografia (część III)
- Archiwalia, ikonografia, dyskografia i filmografia (część IV)
- Leksykon (część V)
Polsko-angielski leksykon wzbogacony będzie o terminologię niemiecką, białoruską, litewską i ukraińską.
Celem konkursu „Odrodzona po latach niewoli – kompendia wiedzy: encyklopedie, słowniki, leksykony, katalogi, etc.” w ramach modułu Fundamenty Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki jest przygotowanie publikacji, które w sposób syntetyczny i pogłębiony, a zarazem oryginalny prezentują dotychczasową wiedzę na temat zjawisk związanych z odzyskiwaniem i odzyskaniem przez Polskę niepodległości.